Forum Discuţii juridice Executare silită Este posibila executarea silita?
Discuție deschisă în Executare silită

Este posibila executarea silita?

Intrebare: poate banca sa execute silit un apartament care nu apartine decat in proportie de 50% datornicului?

Situatia e urmatoarea:

Am fost coproprietar al unui apartament impreuna cu persoana x (in proportie 50%-50%). In 2008 x a murit, iar acum sunt coproprietar impreuna cu fiica lui x (mostenitoarea lui), in proporttie de 50%-50%.

X avea o datorie catre banca (un imprumut facut de pe card) de care nu a stiut nimeni. Cardul nu a fost inchis de nimeni din 2008 pana acum (nu am stiut nici eu nici mostenitoarea lui ca asa trebuie facut) si datoria nu a fost achitata, intre timp acumulandu-se si dobanzi + comisioane. Banca a trimis o instiintare acum o saptamana, moment in care am aflat si noi de datorie.

In urma discutiilor cu cei de la banca, mi s-a spus ca in cazul neplatii se va trece la executare silita. Evident nu imi doresc acest lucru, dar fiica lui pur si simplu nu vrea sa plateasca datoria si nu o interseaza daca va fi executata silit.

Mentionez ca nu am nici o relatie de rudenie cu decedatul si nici o obligatie de a achita eu datoriile in urma lui.
se executa silit doar cota parte de 50% ce apartinea debitorului - cota parte transmisa prin mostenire fiicei sale. cota dvs parte ramine neatinsa.

practic nu cred ca va avea loc o executare silita deoarece nu am auzit de vreun cumparator care sa cumpere doar 50% din locuinta.
Pe mine ma intereseaza daca exista posibilitatea ca banca sa vanda prin executare silita apartamentul, impotriva vointei mele ca proprietar care nu am nici o datorie fata de banca, dandu-mi mie jumatate din contravaloare.

Mentionez ca celalalt proprietar nu are alte bunuri proprii, avand doar 18 ani, deci nu vad cum altfel si-ar putea recupera banca datoria.
Banca poate sa execute silit doar cota parte de 50% ce apartinea debitorului X adica mostenitoarea. Dar nu cred ca va fi cineva interesat sa achizitioaneze 50%. Puteti dumneavoastra sa mergeti sa licitati ca apartamentul sa va ramana.