Forum Discuţii juridice Executare silită Apartament mostenire/executare silita banca
Discuție deschisă în Executare silită

Apartament mostenire/executare silita banca

Buna ziua,

as vrea sa ma ajutati cu un sfat. Detin impreuna cu sora mea un apartament in Bucuresti. Apartamentul este mostenire si amandoua avem acte care atesta acest lucru (suntem amandoua proprietare). Ea locuieste cu sotul si fiica in acest apartament, cu acordul meu, desigur. De cateva luni este somera si nu isi mai poate achita ratele bancare(care insumeaza putin peste 800 roni iar ea are un ajutor de somaj de 500 roni) Daca situatia va dura mai mult, tinand cont cat de greu se gaseste un loc de munca in ziua de azi banca o poate executa silit punand apartamentul la vanzare pentru a-si recupera datoria? Daca mai exista un proprietar pe acest apartament au dreptul sa faca asa ceva? Si daca da este buna solutia de a trece apartamentul pe numele meu? In acte ea sa renunte la partea ei pentru a pune la adapost o eventuala executare silita a apartamentului.
Din cate stiu cumnatul meu nu are niciun drept asupra acestui apartament, chiar daca mostenirea a fost dobandita mult dupa casatoria lor. Intreb pentru ca si el este restant la ratele bancare de cel putin 1 an (are si dosar de poprire pe salariu dar pentru ca s-a strecurat o greseala in solutia instantei dosarul a fost returnat si inca nu s-a inceput recuperarea datoriei)
Multumesc anticipat.
Banca nu poate executa silit decat partea din proprietate care apartine surorii dvs, daca aceasta este stabilita. Bunul in individualitatea lui nu are cum sa il execute din moment ce exista o coproprietate si nu s-a facut partajul. Sotul surorii chiar daca locuieste acolo nu are niciun drept de proprietate asupra imobilului, bunurile dobandite din mostenire fiind bunuri proprii. Ar fi intr-adevar o solutie sa instrainezesora dvs partea ei din imobil in favoarea dvs in cadrul unui partaj. In acest caz ea va pierde dreptul de proprietate, insa va trebui sa o despagubiti. In urma acestei operatiuni dvs veti deveni unicul proprietar si banca nu va avea dreptul sa execute acel bun.
Banca are dreptul, in calitate de creditor al unuia dintre coproprietari, de a cere in instanta partajarea fortata a apartamentului.
In acest caz, apartamentul va fi atribuit fie dvs., fie sorei dvs., cu obligatia celei careia i s-a atribuit apartamentul sa plateasca celeilalte sulta, egala cu valoarea cotei sale de coproprietate.
Probabil banca va opta pentru atribuirea apartamentului sorei dvs., pentru a putea in acest fel continua procedura executarii silite si a-si indestula creanta, in conditiile in care valoarea sultei nu va acoperi datoria catre banca.
De asemenea, banca, tot in calitate de creditor, are dreptul de a ataca in instanta orice act juridic prin care debitorul sau tinde sa-si risipeasca sau sa-si sustraga averea de la o eventuala executare silita.
Alimanescu George a scris:

Banca are dreptul, in calitate de creditor al unuia dintre coproprietari, de a cere in instanta partajarea fortata a apartamentului.
In acest caz, apartamentul va fi atribuit fie dvs., fie sorei dvs., cu obligatia celei careia i s-a atribuit apartamentul sa plateasca celeilalte sulta, egala cu valoarea cotei sale de coproprietate.
Probabil banca va opta pentru atribuirea apartamentului sorei dvs., pentru a putea in acest fel continua procedura executarii silite si a-si indestula creanta, in conditiile in care valoarea sultei nu va acoperi datoria catre banca.
De asemenea, banca, tot in calitate de creditor, are dreptul de a ataca in instanta orice act juridic prin care debitorul sau tinde sa-si risipeasca sau sa-si sustraga averea de la o eventuala executare silita.

Sora mea a obtinut creditul bancar inainte de a primi noi aceasta mostenire si nu s-a garantat cu apartamentul, poate e necesara aceasta precizare. Ma gandesc ca, orice banca apeleaza la asemenea solutii pentru a-si recupera prejudiciul (daca cel care e restant are pe numele lui un autoturism, teren etc banca poate pune sechestru si/sau pe ele, pe orice bun care apartine datornicului asa este?) Spuneti ca banca poate cere in instanta departajarea fortata a apartamentului si ca poate opta in favoarea mea sau a surorii. Asta spune legea? Pentru ca mi se pare abuz, eu nu am nicio vina ca ea nu-si plateste datoriile. Si daca ea renunta la partea ei ca coproprietara azi si peste un an banca incepe demersurile de executare silita si atunci are dreptul sa ceara anularea actului prin care eu devin singura proprietara?
alinaborza a scris:

Banca nu poate executa silit decat partea din proprietate care apartine surorii dvs, daca aceasta este stabilita. Bunul in individualitatea lui nu are cum sa il execute din moment ce exista o coproprietate si nu s-a facut partajul. Sotul surorii chiar daca locuieste acolo nu are niciun drept de proprietate asupra imobilului, bunurile dobandite din mostenire fiind bunuri proprii. Ar fi intr-adevar o solutie sa instrainezesora dvs partea ei din imobil in favoarea dvs in cadrul unui partaj. In acest caz ea va pierde dreptul de proprietate, insa va trebui sa o despagubiti. In urma acestei operatiuni dvs veti deveni unicul proprietar si banca nu va avea dreptul sa execute acel bun.

Imi puteti da numarul legii sau hotararii unde se stipuleaza ceea ce mi-ati spus? Pentru ca Dl Alimanescu George mi-a dat alt raspuns decat dumneavoastra si sunt putin confuza.
Multumesc
Temeiul legal il reprezinta dispozitiile art.493 Cod procedura civila :
Art. 493
(1)Creditorii personali ai unui debitor coproprietar sau codevalmas nu vor putea sa urmareasca partea acestuia din imobilele aflate n proprietate comuna, ci vor trebui sa ceara mai intai imparteala acestora.
(2)Creditorii personali pot urmari insa cota-parte determinata a debitorului lor din imobilul aflat in coproprietate, fara a mai fi necesar sa ceara imparteala.

Nu este un abuz. Textul de lege urmareste sa protejeze si interesele creditorului, de atitudinea abuziva a debitorului care, in intentia de a nu-si achita datoria, nu procedeaza la lichidarea averii sale.
Interesele dvs. de coproprietar nu vor fi afectate intrucat, in urma partajului veti ramane fie cu apartamentul si cu obligatia de a plati sorei dvs. sulta (care prin poprire se va transforma in obligatia ca dvs. sa platit acei bani direct bancii, in contul datoriei), fie cu dreptul de a primi de la sora dvs. sulta, bani pe care-i veti incasa atunci cand se va proceda la distribuirea sumelor obtinute in urma executarii silite.
Nu are importanta ca sora dvs. nu a garantat creditul cu acest apartament sau ca apartamentul a fost mostenit ulterior obtinerii creditului.
Garantiile reale se constituie intotdeauna in favoarea creditorului. este o asigurare data acestuia cu privire la posibilitatea recuperarii datoriei.
Daca nu a fost constituita o garantie, creditorul are oricum posibilitatea de a-si recupera banii prin valorificarea silita a bunurilor debitorului, legea permitandu-i sa aleaga modalitatea de executare si bunurile asupra carora urmeaza sa se realizeze aceasta.
Cat priveste posibilitatea bancii de a ataca actul prin care sora dvs. va cedeaza partea ei, v-am explicat deja : aceasta se poate face doar privitor la acele acte juridice de instrainare prin care debitorul isi risipeste averea (adica acte cu titlu gratuit) sau prin care urmareste sa se sustraga de la o eventuala executare silita din partea creditorului (iar in acest caz, reclamantul, respectiv creditorul, va trebui sa faca dovada intentiei frauduloase a debitorului sau la incheierea actului).