avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pentru inteligenti
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pentru inteligenti

Care sunt avantajele si dezavantajele ca o societate X sa infiinteze o soc.Y?Adica sa se imparta o societate, sa se lucreze pe doua societati?
Ma refer la toate aspectele pe care le implica(juridic, financiar, administrativ etc.)
Va multumesc.Stiu o gramada de societati care lucreaza in acest mod.Cred ca se fac tot felul de "artificii legale".
Cel mai recent răspuns: adiflorescu , utilizator 03:23, 9 August 2007
Decarteaza.
Nu toti suntem foarte inteligenti.
Impartaseste-ne experienta ta si iti vom fi recunoscatori :)
Majoritatea lucrurilor se fac pentru bani... :D Si asta la fel.
De ce nu se sanctioneaza la noi forma aceasta de fraudare a legii... e clar: ca asta fac toti.
Juridic: uneori e mai greu sa faci diverse tranzactii pe 2-3 firme decat pe 1, alteori e mai usor...
Administrativ: evident mai greu.
Fiscal insa... :D Ei bine... B-) Daca putem cheltui 2% pentru protocol si noi vrem sa cheltuim 4% ca... ce... doar nu vrem sa scoatem dividende sa platim impozit... :"> Facem 2 firme catre care directionam (in baza unor contracte de prestari servicii) 50% din sume si... mai cheltuim si pe fiecare din ele cate 2%. Adica 4% din toata suma!!! :P
Si asta e nimic. Sunt, in realitate, spalari de bani. Si se fac prin firme de prestari servicii in general.

Artificiile astea, di punctul meu de vedere, sunt ilegale.
Ultima modificare: Joi, 19 Iulie 2007
Liliana Gradinaru, Avocat
nu m-ati prea lamurit
Avlil, e interesant rationamentul tau, insa nu am inteles faza cu protocolul.
2%+2% = 4%
pana aici e ok
2% din 100 = 2
si daca imparti 100 la 2 societati intr-adevar aplici 4% dar la ce baza? Cred ca la 50 ... :)
si: 4% din 50 = 2
Care e avantajul? Corecteaza-ma unde am gresit ... :)
Societatile din punct de vedrere fiscal pot opta pentru a fi:

1 Platitoare TVA si impozit pe venit
2 Platitoare TVA si impozit pe profit
3 Neplatitoare TVA si impozit pe venit
4 Neplatitoare TVA si impozit pe profit

Daca stii avantajele si dezavantajele celor 4 tipuri si ai posibilitate sa facturezi sau sa achizitionezi pe ce tip de societate iti convine, atunci cu siguranta vei economisi bani frumosi si totul foarte legal.

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de protocol srl-d? fadidraghici fadidraghici Buna ziua Sper ca am postat unde trebuie. As vrea sa stiu cum sta treaba cu cheltuieli de protocol pentru SRL-D pentru firmele care au ca domeniu de ... (vezi toată discuția)
Activitati promotionale agenti economici popalexa popalexa Buna seara!! Un imm, daca doreste sa stimuleze vanzarile, prin acordarea unor premii (constand in anumite produse: genti, geci...etc) colaboratorilor, ... (vezi toată discuția)
Avantaj pt. imm-uri? xdx493 xdx493 As dori sa stiu care este avantajul IMM-ului fata de SRL, mi-a explicat cineva foarte vag si fara amanunte. De asemenea, cum as putea inregistra un IMM ... (vezi toată discuția)