Forum Discuţii juridice Executare silită cum scap de masina?
Discuție deschisă în Executare silită

cum scap de masina?

am credit de nevoi personale si nu vreau sa l mai platesc .(prefer sa mi puna poprire pe salariu ) insa am masina pe numele meu si nu vreau sa o execute silit.cum scap de ea cel mai repede(ma refer sa o trec pe numele altcuiva? >Exista posiblitatea sa fac doar contract de vanzare cumparare si sa o radiez fiscal fara a perfecta actele la politie??
nu e suficient. este necesar sa fie si actele perfectate la politie. Insa banca poate urmari bunul daca se dovedeste ca l-ati instrainat cu rea credinta.
Daca banca nu a initiat procedura de executare silita, nu sunteti de rea-credinta si puteti instraina bunul.
Faceti toate actele, puneti masina pe numele unui parinte sau al unei persoane de incredere.
ce inseamna "rea credinta?" Cine stabileste asta?I nstanta de judecata? Eu am salariu deci banca are de unde sa recupereze suma? Precedura execuitarii silite pentru masina primeaza popririi pe salariu? eu am intarziere la banca de aprox 60 de zile?Nu mi a venit acasa nicio instiintare cu privire la executare silita.E tarziu sa vand masina acum?
executarea se poate realiza prin oricare dintre formele de executare. platiti-va ratele
@zoltoreanu_paul

Nu e tarziu. Vindeti-o urgent ( atentie! nu o donati sotiei, pt ca va putea fi executata silit si asa).
"Rea-credinta" inseamna ca ati fost instiintat de executare si v-ati sustras acesteia. Dovada o reprezinta somatia de plata de la executorul judecatoresc. Daca nu ati primit nimic, sunteti de buna-credinta. Nu poate dovedi nimeni ca v-ati micsorat patrimoniul ca sa va sustrageti bunurile de la executare.

Grabiti-va.
Ana-Maria Dutescu, Avocat