avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare discount

Buna ziua

Am o intrebare legata de inregistrarea in contabilitate a discountului la achizitionarea de beton.
Pe factura imi apare betonul la pretul normal si corectia de pret(discount) ; as vrea sa stiu cum fac receptia....la ce pret si cum inregistrez factura in contabilitate ?
Cel mai recent răspuns: dncmn78 , utilizator 14:09, 15 Iulie 2010
Reduci pretul prin mentinerea valorii si cantitatii.
Ex:
10T*55=550
Discount 20

Te inregistrezi altfel
10T*53=530

Baza legala : norme cod fiscal.
stiam si eu norme cod fiscal....mersi.....atunci pt. ce am mai intrebat?
A raspuns foarte corect florin_76. Valoarea de inregistrare a betonului este diminuata cu valoarea discountului, deoarece apare pe aceeasi factura.

Discountul se inregistreaza pe un cont de venit doar cand este facturat separat.

Inregistrarea contabila este 3xx (cont de stocuri) = 401 si concomitent, pe baza de bon de consum, 6xx = 3xx pentru consum, deoarece betonul nu are stoc.

Acum este clar?:D
da....acum este clar............multumesc frumos.......ai fost mult mai explicit:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile Kristinnaa Kristinnaa Buna ziua! Am primit factura de la orange care contine: abonament in avans 28,75 discount promotie buy-back 10 euro ... (vezi toată discuția)
Marfa retur- vanduta pe bon fiscal loredana.m loredana.m buna ziua, am o firma care are 2 gestiuni :cu ridicata si cu amanuntul. La vanzarea cu amanuntul am clienti care se trezesc ca le mai raman materiale si pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in contabilitate stocuri Ilie Stanica Ilie Stanica O societate achizitioneaza patrimoniul altei societati: teren, cladiri, utilaje. Conform intelegerii dintre parti stocurile de materii prime, materiale si ... (vezi toată discuția)