avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum trec casa doar pe numele meu???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum trec casa doar pe numele meu???

buna ziua,
vreau sa fac un act de vanzare-cumparare intre mine si parintii mei care vor sa-mi lase casa lor mie.
Vreau sa ma lamuriti cu un lucru: sunt casatorit de 10 ani, iar atunci cand se incheie actul de vanzare cumparare sotia poate declara ca nu are niciun fel de pretentie la casa, aceasta trecandu-se doar pe numele meu??
Sau mai bine zis ce clauza pot stipula in contract astfel incat ea sa nu intre intr-o masa succesorala, adica eu sa fiu unic propietar?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 14:31, 14 Iulie 2010
buna ziua .
se poate face un act de intretinere intre dvs. si parintii dvs., autentificat la notar .
sau act de donatie .
Faceti donatie in acest caz. Orice bun achizitionat in timpul casatoriei este bun comun.
1.multumesc dar, un act de donatie nu poate fi atacat in instanta de catre fratii mei???


2.eu vreau sa stiu daca sotia poate declara atunci cand se incheie contractul, ca ea nu are pretentie la mostenirea mea!!!

imobilul nu devine bun comun in situatia in care vi se doneaza.
mai aveti frati?
in acest caz nu prea aveti cum sa evitati.
ori o sa va loviti de frati, ori de sotie in cazul divort urmat de partaj.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Iulie 2010
ContSters97658, utilizator
Printr-un act simulat de vanzare cumparare(in realitate o donatie) incheiat in defavoarea fratilor dvs va veti atinge scopul urmarit.
Va feriti de rude(frati/surori) si veti pierde totul in favoarea sotie.(am avut cateva spete identice).
E hotararea dvs.

Alte discuții în legătură

Transfer de proprietate prin vanzare sau donatie MariusN1 MariusN1 Buna ziua. Impreuna cu viitoarea sotie, stam intr-un apartament cumparat de catre parintii ei. Dupa casatorie am dori sa devenim noi posesorii ... (vezi toată discuția)
Donatie intre frati mariaxxx mariaxxx Buna ziua. Vreau sa cumpar un imobil de la fratele meu (imobil pe care fratele l-a dobandit prin donatie de la parintii nostri, suntem 2 frati). Fratele este ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare / donatie gabiorasanu gabiorasanu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste rezolvarea urmatoarei situatii: Bunica mea doreste sa cumpere un apartament pe care sa mi-l ... (vezi toată discuția)