Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general creditare firma(srl)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

creditare firma(srl)

buna, am si eu o intrebare : la un srl au fost 2 asociati , unul dintre ei a iesit din firma, el nu mai este nici macar angajat la firma, dar continua sa crediteze firma cu bani.........la registrul de casa fiind intocmite chitante de creditare pe numele lui, ulterior iesirii din firma......#-o, ceea ce este total gresit........200 % gresit.
exista oare o modalitate de a ,,ajuta,, firma cu acesti bani de catre aceasta persoana??? eventual un contract de imprumut cu dobanda 0???? pe care sa il inregistrez pe 462 ?/??oare
va rog sa ma ajutati ca ma dispera situatia si se apropie bilantul..............
Buna seara .

Creditarea/imprumutul se poate face si fara dobanda,cu titlu gratuit ,nu scrie nicaieri ca imprumutul trebuie sa fie insotit in mod obligatoriu si de dobanda .

Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
asa ar fi logic si normal........dar cum la noi in tara nu mai este nimic normal nu mai stiu ce sa cred , am pus intrebarea la ,, asistenta contribuabili,, la anaf si mi-a raspuns ca o alta persoana nu poate pune bani la dispozitia societatii sub nici o forma cu titlu de imprumut, ca nu este institutie care sa aiba ca obiect de activitate acest lucru (imprumutul), si am intrebat si o avocata si tot asa mi-a zis.

si acea persoana care a fost asociat continua sa ,, crediteze firma,, pe chitante de imi vine sa plec in lume
nu este legal sa crediteze firma o persoana care nu face parte din firma.cum isi recupereaza banii?ar trebui sa va imprumute ca persoana fizica si d-voastra ca asociat sa creditati firma.
ma gandeam la un contract de imprumut cu dobanda 0 , inregistrez suma pe 462 cand incasez , iar cand se va restitui o sa fac dispozitie de plata
nu stiu........poate asa,,,,,doar ca am intrebat la 3 notari si nici unul nu vrea sa imi autentifice acest contract.