Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta sau dispozitie de incasare.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta sau dispozitie de incasare.

Pt creditare societate de catre asociati se elibereaza chitanta sau dispozitie de plata?
Dispozitie de incasare. Firma incaseaza de la asociat.
Multumesc, dar nu se elibereaza chit?
"Chitanta-serveste ca document justificativ pt depunerea unei sume in numerar la caseria societatii."
Sau vreti sa spuneti ca la asociat se da disp de incasare iar la o pers fizica nu asociat, se da chitanta?
Chitanta trebuie insotita de factura.
Intrebare:

Se intocmesc obligatoriu dispozitii de incasare, pentru incasarile in numerar? Va rugam sa ne spuneti si temeiul legal.

Raspuns :

Pentru incasarile efectuate in numerar nu este obligatorie sau necesara intocmirea formularului ,,dispozitie de incasare,, in situatia in care incasarea se efectueaza pe baza documentului chitanta reglementat ca formular cu regim special. Incasarea pe baza de chitanta are ca document justificativ factura fiscala emisa, formular cu regim special care, la randul sau reprezinta documentul justificativ de inregistrare a veniturilor din exploatare.

Dispozitia de incasare-plata se intocmeste obligatoriu doar in situatiile in care operatiunea de incasari sau plati nu este rezultatul unei activitati de exploatare si nu exista alt document justificativ de inregistrare in registrul de casa si in evidenta contabila a operatiunilor efectuate de o firma. Formularul se poate achizitiona sub forma de carnete sau poate fi emis electronic prin programul de contabilitate.

La intocmirea documentului, trebuie sa aveti in vedere faptul ca prin lege se impune urmatorul continut minimal obligatoriu de informatii al acestui formular, si anume:

denumirea firmei;
denumirea, numarul si data (ziua, luna, anul) intocmirii formularului;
numele si prenumele, precum si functia (calitatea) persoanei care incaseaza sau restituie suma;
suma incasata sau restituita (in cifre si in litere);
scopul incasarii sau platii;
semnaturi: conducatorul firmei, viza de control financiar preventiv, compartimentul financiar-contabil;
date suplimentare privind beneficiarul sumei: actul de identitate, suma primita, data si semnatura;
casier; suma platita/incasata; data si semnatura.
Dispozitia de incasare este un formular tipizat, comun pe economie, reglementat prin O.M.F.P. nr. 1850 din 14 decembrie 2004 privind registrele si formularele financiar-contabile, publicat in M. Of. nr. 23 bis din 7 ianuarie 2005.

Prin acest act normativ sunt reglementate cele doua tipuri de dispozitii:

dispozitie de plata-incasare catre casierie, cod 14-4-4;
dispozitie de plata-incasare catre casierie (colectiva), cod 14-4-4/a.

Sper sa va ajute. O zi buna
Orae e gresit cum am intocmit eu actele???
Cand directorul a creditat firma am facut doar un contract de imprumut firma si cand firma restituie imprumutul am intocmit o dispozitie de plata. E corect sau ce trebuie sa fac cel putin de acuma?
eu am facut contractul intre societate si asociat si la fiecare creditare de catre acesta din urma, intocmesc chitanta si la restituirea imprumutului, dispozitie de plata.