Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cine reface Declaratia 394 ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cine reface Declaratia 394 ?

Factura emisa de furnizorul x in data de 29.06.2007, expediata beneficiarului cu posta in 30.07.2007. deci dupa depunerea faimoasei declaratii. Cine reface declaratia? Beneficiarul sau furnizorul?

Nu stiu cum sa interpretez ordinul 702, acolo zice ca :
În cazul în care, după depunerea declaraţiei, persoana impozabilă constată existenţa unor omisiuni în datele declarate sau în cazul în care una sau mai multe facturi sunt emise în cursul unui semestru, dar sunt primite de beneficiarul tranzacţiei după data depunerii declaraţiei, persoana impozabilă trebuie să depună o nouă declaraţie corect completată, care înlocuieşte declaraţia informativă depusă iniţial.

Nu inteleg cine depune o noua declaratie, eu, care sunt beneficiarul tranzactiei, sau furnizorul x, care a trimis factura asa de tarziu .

Va rog, ajutati-ma.
Multumesc anticipat.

pai sigur beneficiarul reface declaratia pentru ca el nu a apucat sa prinda acea factura trimisa tarziu.Daca nici furnizorul nu a prins in declaratie acea factura emisa la 30.06.2007 si el are obligatia de a reface declaratia.
Nu e o justificare pentru beneficiar faptul ca a primit factura tarziu.Are obligatia sa refaca declaratia .
Multumesc mult pentru raspuns.