avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 394 - rectificativa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 394 - rectificativa

Ce stiti despre depunerea D394 rectificativa din proprie initiativa? Este purtatoare de ceva sanctiuni?
Codul fiscal nu prevede sanctiuni dact ptr D390 VIES.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: petricia , utilizator 12:17, 17 Septembrie 2010
Nu sunt sanctiuni pentru rectificativa la 394.
din cate stiu se penalizeaza cu 2% la diferenta declarata
Penalizarea de 2% este valabila pentru rectificativa la declaratia 390
Intre timp am fost la Adm Fin cu D394 modificata. Nu sunt sanctiuni. Ceea ce este prevazut in Cod Fiscal este ptr D390.
Mi s-a cerut doar o declaratie pe propria raspundere ca firma nu este in control fiscal. Se face verificarea pe loc in vederea corectarii vechii declaratii.
Asta se intampla la sect 3 Buc.
Buna ziua,
Intrebarea mea este : daca in luna iulie 2010 am depus o declaratie rectificativa la 394 mai pot depuna alta rectificativa la declaratie 394, adica rectificativa la rectificativa?

multumesc

Alte discuții în legătură

Declaratia 394 breja breja Bonurile fiscale mai mici de 100euro care au cod fiscal se mai trec in decl 394. In Ord 4019/2014 nu se specifica nimic de bonuri fiscale.Mai am o nelamurire ... (vezi toată discuția)
Rectificative 300 si 390 felisana felisana Am o factura din dec. 2008 achizitie intracomunitara, care am primit-o abia acum in noiembrie. A venit controlul si au zis sa fac rectificative la decl 300 si ... (vezi toată discuția)
D394_semestrul ii 2011 mirelanicola.72 mirelanicola.72 Declaratia 394 trebuie sa contina si achizitiile cu taxare inversa efectuate pe teritoriul Romaniei? Si cele intracomunitare? Multumesc anticipat pt. ... (vezi toată discuția)