Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate aflata in reorganizare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate aflata in reorganizare

buna ziua
am o societate aflata in reorganizare,cu un plan de reorganiazare si de plata a creantelor.
De ex. in tabelul creantelor definitive,rectificat,se prevede o suma solicitata de o
banca si acceptata ptr a fi platita conf.planului de plati.ex.100.000 lei
Eu trbuie sa platesc doar aceasta suma(100000),sau la aceasta se mai adauga
si dobinzi si penalitati?
Persoana de la banca mi-a spus ca el calculeaza dobinzi.
Creanta este garantata.
Insolventa s-a declansat la 1 iulie 2009,planul de reorg s-a aprobat la in sedinta din 19 ian.2010

va multumesc cu stima
Depinde cand a luat nastere creanta catre banca.
Art. 41 legea 85/2006
(1) Nici o dobanda, majorare sau penalitate de orice fel ori cheltuiala, numite generic accesorii, nu vor putea fi adaugate creantelor nascute anterior datei deschiderii procedurii.
sau
(3) In cazul in care se confirma un plan de reorganizare, dobanzile, majorarile sau penalitatile de orice fel ori cheltuielile accesorii la obligatiile nascute ulterior datei deschiderii procedurii generale se achita in conformitate cu actele din care rezulta si cu prevederile programului de plati. In cazul in care planul esueaza, prevederile alin.(1) si (2) se aplica corespunzator pentru calculul accesoriilor cuprinse in programul de plati, la data intrarii in faliment.
(4) Nici o dobanda, majorare sau penalitate de orice fel ori cheltuiala, numite generic accesorii, nu vor putea fi adaugate creantelor nascute ulterior datei deschiderii procedurii simplificate cat si celei generale, in cazul in care nici un plan de reorganizare nu este confirmat.
multumesc ptr raspuns
Toate creantele au aparut inainte de declansarea procedurii de insolventa.

cu stima
imi cer scuze
As fi dorit un raspuns referitor la exemplul meu,mai precis
O corectare:in perioada dintre declansarea proceddurii de insolventa si aprobarea
planului s-a intocmit un act aditional la contractul cu banca privind reesalonarea
platilor,dobinzilor restantelor

cu mult respect
Buna seara .
In nici un caz de la data aprobarii procedurii insolventei,generala sau simplificata,nu se mai pot calcula alte dobanzi,majorari, penalitati sau ce -or fi ele.
Creantele mentionate in tabelul definitiv consolidat,sunt creantele definitive .
Dvs.cand va referiti la tabelul definitiv rectificat cred ca va referiti la cel definitiv consolidat .
Daca era o regularizare,trebuia facuta pana la publicarea tabelului definitiv, respectiv definitiv consolidat .Orice modificare ulterioara a creantelor, sub orice pretext, de catre creditori,nu mai este posibila,este lovita de nulitate .
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
maoru a scris:

As fi dorit un raspuns referitor la exemplul meu,mai precis
O corectare:in perioada dintre declansarea procedurii de insolventa si aprobarea
planului s-a intocmit un act aditional la contractul cu banca privind reesalonarea
platilor,dobinzilor restantelor

Inteleg ca in sedinta din 19.01.2010 judecatorul a admis planul , urmeaza ca acesta sa fie votat de catre creditori !!
Planul trebuie sa cuprinda programul de plata a creantelor ...
Referitor la actul aditional cu banca, acesta este in conformitate cu art 95 lit H din lege 85/2006 si va trebui respectat