avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare documente cu regim special
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare documente cu regim special

Buna ziua,
Administratorul a cumparat un facturier si un chitantier , iar ca justificare a adus un bon de casa, nu are factura si nici fisa de evid a formularelor cu regim soecial, este corect< cum le inregistrez in contabilitate?Multumesc
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 17:39, 19 Iulie 2010
Doar bonul fiscal, nu este suficient pt a deduce cheltuiala. Intocmiti nota de intrare receptie si bon de consum
3028 = 401
6028 = 3028

Deoarece nu ati primit factura fiscala, tva-ul nu il puteti deduce.
trimiteti administratorul sa cumpere 2 fise de ev. a formularelor cu regim sp.le inregistrati si nu mai aveti probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie facturier si chitantier scorus69 scorus69 Buna ziua am achizitionat un facturier si un chitantier la care mi s-a eliberat decat un formular de comanada. cum pot sa inregistrez in contabilitate ... (vezi toată discuția)
Bonuri fiscale LIDEEAoffice LIDEEAoffice Cum se poate inregistra un bon fiscal de papetarie ( ex. 20 RON) astfel incat sa fie deductibil? Din ce am citit in lege trebuie atasat un document ... (vezi toată discuția)
Calculator produs in firma Doina B Doina B O firma a achizitionat diverse componente in vederea asamblarii unui calculator. Deocamdata sunt inregistrate ca obiecte de inventar. Acum trebuie sa le ... (vezi toată discuția)