avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie facturier si chitantier
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie facturier si chitantier

Buna ziua
am achizitionat un facturier si un chitantier la care mi s-a eliberat decat un formular de comanada.
cum pot sa inregistrez in contabilitate achizitia
va rog daca se poate o monografie contabila
ce trebuie sa mai completez dupa achizitia acestui facturier
va multumesc
Cel mai recent răspuns: scorus69 , utilizator 11:31, 24 Iulie 2013
e obligatoriu sa le trec in fisa de magazie cu regim special?
Trebuia sa primiti factura si bon fiscal pentru achizitionarea facturierului si chitantierului. In baza acestor documente intocmiti NIR,care se inregistreaza 3028 = 401si 401 = 5311.In baza bonului de consum inregistrati 6028 = 3028.Daca nu ati primit decat bon fiscal ,intocmiti decont de cheltuieli si inregistrati 6028 = 542 si dispozitie de plata casierie: 542 = 5311.
Nu mai exista fise de magazie cu regim special(ordinul MEF 3512/2008 privind documentele financiar-contabile).
va multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare documente cu regim special carmen10 carmen10 Buna ziua, Administratorul a cumparat un facturier si un chitantier , iar ca justificare a adus un bon de casa, nu are factura si nici fisa de evid a ... (vezi toată discuția)
Inregistrare papetarie si alte mat.consumabile deutz deutz Pentru aprovizionarile de papetarie si alte mat.cons. gen : dosare, hartie copiator, nir-uri, registre casa, role casa marcat..etc) mai trebuie facut NIR sau ... (vezi toată discuția)
Bonuri fiscale si facturi combustibil ajutor!!! irina_nico irina_nico Buna ziua! Am mai multe bonuri fiscale pentru combustibil iar factura este emisa la o data ulterioara. Cum inregistrez receptia combustibilului(achizitia lui ... (vezi toată discuția)