Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie facturier si chitantier
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie facturier si chitantier

Buna ziua
am achizitionat un facturier si un chitantier la care mi s-a eliberat decat un formular de comanada.
cum pot sa inregistrez in contabilitate achizitia
va rog daca se poate o monografie contabila
ce trebuie sa mai completez dupa achizitia acestui facturier
va multumesc
e obligatoriu sa le trec in fisa de magazie cu regim special?
Trebuia sa primiti factura si bon fiscal pentru achizitionarea facturierului si chitantierului. In baza acestor documente intocmiti NIR,care se inregistreaza 3028 = 401si 401 = 5311.In baza bonului de consum inregistrati 6028 = 3028.Daca nu ati primit decat bon fiscal ,intocmiti decont de cheltuieli si inregistrati 6028 = 542 si dispozitie de plata casierie: 542 = 5311.
Nu mai exista fise de magazie cu regim special(ordinul MEF 3512/2008 privind documentele financiar-contabile).
va multumesc mult