Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Bonuri Fiscale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Bonuri Fiscale

Cum se poate inregistra un bon fiscal de papetarie ( ex. 20 RON) astfel incat sa fie deductibil? Din ce am citit in lege trebuie atasat un document justificativ: NIR, ordin ordin deplasare, decont de cheltuieli, etc.
Ce valoare trec pe cheltuiala, valoarea bonului mai putin TVA? Pe ce cont voi trece TVA-ul aferent?
La acel bon fiscal trebuia sa cereti si factura pentru a putea deduce tva-ul.
Pentru acel bon fiscal nu am factura, dar intocmesc o nota de receptie. Astfel consumabilele le voi trece pe contul 6028, iar tva-ul aferent bonului pe contul 658 (care il impozitez mai apoi). E corect?
LIDEEAoffice, utilizator
Nu e o suma mare si as risca sa plec cu el din clasa 3 pe un bon de consum iar cheltuiala in clasa 6 iar TVa aferent sa il consider nedeductibil impozitand aferent.