Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren in litigiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren in litigiu

Mama mea are in proprietate un teren intravilan. TP este pe numele bunicii apoi bunica a facut act de vc fiicei ei(mama mea) , autentificat la notar. Niste vecini de peste drum de noi ne-au dat in judecata pt anulare TP, anulare act de vc, anulare schita topo, n-au castigat, avem hot jud definitive si irevocabile. ( ne judecam pt acest teren de 11 ani). Ba mai mult ,in 1993 i-am dat in judecata pt tulburare in posesie, am castigat, avem hot penala def si irevoc, ne-au platit si despagubiri pt 2 ani cat ne-au folosit terenul, cu dosar de executare.
Am facut actiune in revendicare dar ne-a fost respinsa pt ca eram proprietari si intre timp devenisem si posesori in urma hot penale si a punerii in posesie de executorul judecatoresc.
Acum aceste persoane ne dau in judecata si fac actiune in revendicare cu toate ca nu au acelasi amplasament cu terenul nostru. Instanta le-a pus in vedere sa plateasca vreo 60 milioane lei vechi taxa judiciara cred. 1.Daca ei nu platesc poate merge mai departe procesul?Ce putem face in continuare?
2.Daca terenul nostru este in litigiu putem vinde? Un notar spunea sa-i aducem hot jud pe care le avem si crede ca se poate. Eu am citit in Legea 247 ca nu poti vinde.
Va multumesc.

Mama mea are in proprietate un teren intravilan. TP este pe numele bunicii apoi bunica a facut act de vc fiicei ei(mama mea) , autentificat la notar. Niste vecini de peste drum de noi ne-au dat in judecata pt anulare TP, anulare act de vc, anulare schita topo, n-au castigat, avem hot jud definitive si irevocabile. ( ne judecam pt acest teren de 11 ani). Ba mai mult ,in 1993 i-am dat in judecata pt tulburare in posesie, am castigat, avem hot penala def si irevoc, ne-au platit si despagubiri pt 2 ani cat ne-au folosit terenul, cu dosar de executare.
Am facut actiune in revendicare dar ne-a fost respinsa pt ca eram proprietari si intre timp devenisem si posesori in urma hot penale si a punerii in posesie de executorul judecatoresc.
Acum aceste persoane ne dau in judecata si fac actiune in revendicare cu toate ca nu au acelasi amplasament cu terenul nostru. Instanta le-a pus in vedere sa plateasca vreo 60 milioane lei vechi taxa judiciara cred. 1.Daca ei nu platesc poate merge mai departe procesul?Ce putem face in continuare?
2.Daca terenul nostru este in litigiu putem vinde? Un notar spunea sa-i aducem hot jud pe care le avem si crede ca se poate. Eu am citit in Legea 247 ca nu poti vinde.
Va multumesc.

1. Daca nu achita taxa de timbru, instanta va respinge cererea lor ca netimbrata. In acest caz procesul se termina.
2. Daca aveti titlul de proprietate si acele hot jud despre care vorbiti puteti vinde, intrucat sunteti proprietari.
Daca terenul revendicat nu are acelasi amplasament cu al vostru, banuiesc ca este vorba de un alt teren. In cererea lor de revendicare trebuie sa mentioneze amplasamentul terenului care il revendica. Astfel puteti cere un certificat de grefa din care sa rezulte ce teren se afla in litigiu. Notarul poate compara cele doua amplasamente si va spune daca puteti sau nu vinde. Parerea mea este ca puteti vinde.
ei revendica terenul nostru dar in actele lor au un alt amplasament, complet diferit de al nostru. Este si intabulat in CF la alt numar decat al lor. Dar ei incearca sa induca justitia in eroare.
Nu stiu daca am fost exacta prima data ,dar instanta le-a calculat taxa asta in functie de valoarea terenului stabilita in expertiza topo. Nu stiu daca se cheama taxa de timbru sau altfel, oricum e vorba de 60mil lei vechi. Mama mea spunea ca procesul poate merge in continuare chiar daca nu platesc, si sa-i puna sa timbreze la Tribunal. Se poate?
Va multumesc.
La valoarea de 6.000 RON nu poate fi decat taxa de timbru, iar in conditiile in care taxa de timbru nu este achitata la inceputul procesului, instanta urmeaza sa admita exceptia insuficientei timbrajului si sa anuleze cererea.
Subscriu parerii ca puteti vinde, insa cred ca impreuna cu drepturile si obligatiile litigioase, asta insemnand ca persoana care cumpara terenul va va substitui in litigiu, asta in conditiile in care cumparatorul isi exprima acordul in mod expres in contractul de vanzare cumparare (ceea ce e putin probabil).
Da, este taxa de timbru, m-am uitat pana la urma in incheierea de sedinta. Si intr-adevar, daca ar vrea cineva sa cumpere oricum mai scade din pret sau nu vrea sa-si bata capul cu asta. Multumesc pt sfaturi, ati fost foarte draguti ca de obicei.
Mai am o intrebare -- daca ei nu platesc taxa de timbru noi putem cere sa se judece pe fond? Instanta a cerut taxa de timbru dupa 1an jumate de cand ne judecam, dupa ce au facut si expertiza topo, martori, acte...Este important pt noi sa ne judecam pe fond, pt ca daca se suspenda , dupa 2 zile ei fac alt proces si iar ne tin prin tribunal, spunand ca nu s-a judecat pe fond si nu este autoritate de lucru judecat. Va multumesc