avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dati-mi un sfat!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dati-mi un sfat!

Buna ziua!
M-am angajat acum 1 an si 10 luni la o firma, printr-o conventie de 3 ani pentru tinerii absolventi.Pe scurt contractul semnat intre firma si cei de la Directia Muncii e de 3 ani,din care timp de 12 luni,statul mi-a platit 1,5 salariul de baza brut pe tara.
Conventia e urmatoarea:
"Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă a judeţului Botosani, reprezentată prin …………..…. având funcţia de director coordonator, denumită în continuare agenţie, şi persoana juridică(fizică) .... ………………………………………………………… reprezentată prin

…………………………. având funcţia de ……………………denumită în continuare angajatorul, convin urmatoarele:
. Angajatorul încadrează în muncă pe perioadă nedeterminată un număr de ..…….. absolvenţi ai unor instituţii de învăţământ, care la data absolvirii studiilor nu aveau raporturi de muncă sau de serviciu.

Tabelul nominal cu absolvenţii încadraţi în muncă este prezentat în anexa care face parte integrantă din prezenta convenţie.

2. Angajatorul se obligă:

a) să menţină raporturile de muncă sau de serviciu ale persoanelor prevăzute la pct. 1 pe o perioadă de cel puţin 3 ani de la data încadrarii în muncă;

b) să restituie în totalitate, agenţiei, sumele încasate pentru fiecare absolvent pentru care încetează raporturile de muncă sau de serviciu, plus dobânda de referinţă a Băncii Naţionale a României în vigoare la data încetării raporturilor de muncă sau de serviciu, în cazul în care încetează raporturile de muncă sau de serviciu ale absolvenţilor prevăzuţi la pct. 1, anterior termenului de 3 ani, în temeiul unuia din motivele prevăzute la art. 83 alin. (2) din Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare;

c) să deducă, în condiţiile legii, din suma reprezentând contribuţia de 1 % sumele cuvenite potrivit art.80 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare;

d) să depună, pentru verificarea şi acordarea sumelor cuvenite potrivit art.80 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, odată cu declaraţia lunară privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată la bugetul asigurărilor pentru şomaj aferentă lunii respective şi tabelul prevăzut de lege în acest sens, însoţit de copii după pontaj şi statul de plată;

e) să depună declaraţia lunară privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată la bugetul asigurărilor pentru şomaj şi documentele prevăzute de lege pentru verificarea sumelor cuvenite, până la expirarea termenului legal pentru depunerea declaraţiei lunare

f) să comunice agenţiei orice modificare a condiţiilor care au condus la încheierea prezentei convenţii, derularea acesteia şi acordarea sumelor prevăzute la art.80 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare;

g) să respecte dispoziţiile art. 80 din Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare.



3. Agenţia se obligă să acorde sumele cuvenite potrivit art.80 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, în conformitate cu prevederile legale, prin deducere de către angajator din contribuţia de 1 %*) pe care acesta este obligat să o vireze lunar la bugetul asigurărilor pentru şomaj.

În situaţia în care sumele cuvenite potrivit art.80 din lege sunt mai mari, diferenţa se plăteşte de agenţie conform prevederilor art.61 alin.(2) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr.76/2002, aprobate prin H.G. nr.174/2002, cu modificările şi completările ulterioare.



4. Sumele cuvenite potrivit art. 80 din Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, se acordă în conformitate cu prevederile legale în vigoare, şi constau în:

a) suma reprezentând contribuţia de 1 % aplicată asupra fondului total de salarii brute lunare realizat de absolvenţii încadraţi prevăzuţi la pct.1 şi constituit din elementele prevăzute la art.13 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr.76/2002, aprobate prin H.G. nr.174/2002, cu modificările şi completările ulterioare;

b) subvenţia prevăzută, după caz, la art.80 alin.(1) lit.a), lit.b) şi lit.c) din lege.



5. Agenţia îşi exercită dreptul de control asupra :

a) îndeplinirii condiţiilor legale pentru încheierea prezentei convenţii, derularea acesteia şi acordarea sumelor prevăzute la art. 80 din Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare;

b) nerespectării de către angajator a obligaţiilor prevăzute de prezenta convenţie.



6. În situaţia constatării nerespectării condiţiilor legale avute în vedere la încheierea prezentei convenţii, pe perioada derulării acesteia şi pentru acordarea sumelor prevăzute la art. 80 din Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi a nerespectării de către angajator a obligaţiilor sale, agenţia va aplica sancţiunile prevăzute de lege şi va recupera debitele conform legii.

Eu i-am spus ca nu imi dau demisia, iar el mi-a spus ca o sa-mi desfaca contractul individual de munca pe motive disciplinare.Va rog ajutati-ma.Ce pot face in acest caz?








Va duceti la serviciu in continuare.
Participati la cercetarea disciplinara (teoretic trebuie sa existe asa ceva ca sa va poata desface ulterior contractul de munca) si dupa ce va comunica decizia de desfacere o atacati la Tribunal.
Actiunea nu se taxeaza.
sesizati Agentia caci dc nu va mentine in munca 3 ani v-a plati retroactiv toti banii care i-a primit de la Agentie subventie
nicolae_dana a scris:

sesizati Agentia caci dc nu va mentine in munca 3 ani v-a plati retroactiv toti banii care i-a primit de la Agentie subventie


I-am spus juristului firmei la care lucrez ca nu imi dau demisia pentru ca nu am unde sa ma duc in alta parte si pentru ca nu primesc nici indemnizatie de somaj..El mi-a spus ca daca nu imi dau demisia o sa-mi desfaca contractul individual de munca pe motiv disciplinar,chiar daca in tot timpul asta de 1 an si 10 luni nu am primit nici macar un avertisment verbal.A zis ca o sa gaseasca el motive.
El poate sa gaseasca "motive".
Intrebarea pe care ar trebui sa si-o puna este daca acea decizie va rezista si in instanta (in cazul in care il intereseaza acest aspect).
In situatia asta vor pierde si procesul si vor trebui sa restituie si banii la Agentie.
Ca sa va demita disciplinar trebuie parcurse etapele cercetarii disciplinare. Sa fie intocmite referate, sa va cheme la comisie, sa existe procese-verbale despre cum s-au desfasurat cercetarile si ce sanctiuni s-au hotarat...
Nu pot sa va dea afara din vorbe.
Daca o fac, aveti actiunea in justitie, scutita de taxa de timbru si castigati lejer.

Alte discuții în legătură

Incadrarea in munca marialb marialb Ași vrea să aflu care sunt facilitățile unei firme,în situația angajări unui somer cu diplomă de bacalaureat și studi superioare în ... (vezi toată discuția)
Angajare absolventi Vioreld Vioreld salutare. imi puteti spune si mie pashii care trebuiesc urmatzi daca firma vrea sa angajeze absolventi, in cazul carora Somajul contribuie cu un procent la ... (vezi toată discuția)
Angajare absolventi feel feel Buna-ziua, va rog sa imi acordati cateva sfaturi. Am o firma si vreau sa angajez un proaspat absolvent de facultate- pana acum nu aveam nici un angajat pe ... (vezi toată discuția)