Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care este urmãtoarea etapã de judecatã?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care este urmãtoarea etapã de judecatã?

Care este următoarea etapă în cazul în care judecata a avut loc la instanţa de fond(judecătorie) s-a judecat şi recursul la instanţa superioară unde s-a pronunţat o Decizie definitivă şi irevocabilă(având în vedere că una din părţi nu este mulţumită)?

Vă mulţumesc!
nu mai exista o alta cale de atac.
Insa, daca sunt motive de contestatie in anulare sau revizuire puteti solicita tetractarea hotararii.
depinde ce fel de cauza este
In conditiile prevazute de Codul de procedura civila se pot exercita caile extraordinare de atac , si anume: contestatia in anulare si revizuirea.
Este o cauză civilă având ca obiect ieşirea din indiviziune a unei suprafeţe de teren.
Deci în funcţie de cum se pronunţă hotărârea în recurs,adică definitivă şi irevocabilă,definitivă,irevocabilă se poate exercita o cale extraordinară de atac?
Vă mulţumesc!