Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amrugamintea de a-mi raspunde la aceasta intrebare...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amrugamintea de a-mi raspunde la aceasta intrebare...

In cazul in care o persoana in varsta are de primit conform Legii nr 247/2005 despagubiri in numerar si Actiuni la Fondul Proprietatea, iar aceasta ne-a facut noua un Testament prin care e stipulat: "toate bunurile mele mobile si imobile" inclusiv despagubiri banesti conform legii nr 247/2005...In cazul decesului cum intram in posesia despagubirilor, respectiv Actiunilor la Fondul Proprietatea?!!. mai ales ca acum e in vigoare OUG NR 62/2010, prin care se spune ca se suspenda timp de 2 ani plata despagubirilor in numerar, se poate opta numai pt conversia in actiuni la FP. Astept un raspuns ! Va multumesc!
Va puteti adresa in calitate de mostenitori catre ANRP cu solicitarea de a se realiza conversia titlurilor de plata (daca acestea nu au fost deja emise) in actiuni ale FP.