Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ANRP - Ce e de facut cu ei?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ANRP - Ce e de facut cu ei?

Buna ziua,

Am un dosar care a intrat acum 1 an si ceva la ANRP. Tot zace prin sertare pe acolo asteptind sa-i vina rindul, nu se stie cind. As avea sansa cu acte medicale sa fie trecut pe lista cazurilor speciale. Nu stiu cum sa procedez si ce sa fac sa se simta si sa-i dea drumul. Intr-un an si ceva de zile nu se poate sa nu se miste deloc la ei acolo, tergiverseaza, e clar.
S-a mai confruntat cineva cu problema asta, ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc,

Costin
Costica33, utilizator
Anunţ important

Conform Ordonanţei de Urgenţă nr. 62 din 30 iunie 2010, adoptată de Guvernul României şi publicată în Monitorul Oficial nr. 446 din 1 iulie 2010, pe o perioadă de 2 ani se suspendă emiterea titlurilor de plată prevăzute în titlul VII "Regimul stabilirii şi plăţii despăgubirilor aferente imobilelor preluate în mod abuziv" din Legea nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei, precum şi unele masuri adiacente.

Pe perioada de suspendare, valorificarea titlurilor de despăgubire emise de Comisia Centrală pentru Stabilirea Despăgubirilor se va face doar prin conversia lor în acţiuni emise de Fondul "Proprietatea", corespunzător sumei pentru care s-a formulat opţiunea.
Despagubirile pot fi acordate si in bani... In principiu ar trebui sa chemati in judecata ANRP pentru tergiversarea solutionarii dosarului.
Cunosc situatia cu suspendarea platilor. Eu am intrebat ce se poate face in cazul tergiversarii rezolvarii dosarelor, nu la plata, mai e drum lung pina la plata si nu asta ma preocupa pe mine.
Are cineva cunostinta daca eu pot vinde actiuni la FP si in strainatate?
Nu vad de ce nu dar intrebl, poate exista impedimente.
Costica33 a scris:

Are cineva cunostinta daca eu pot vinde actiuni la FP si in strainatate?
Nu vad de ce nu dar intrebl, poate exista impedimente.

Nu, nu exista impedimente in acest sens.