Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA norma de venit-creatie artistica
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA norma de venit-creatie artistica

Buna ziua,

Sunt PFA neplatitor de Tva.
Am ca activitate principala "activitati de creatie artistica", cod caen 9003. Mai precis pictez icoane si capele, eventual biserici.
Vreau sa optez pentru inregistrarea in sistemul norma de venit.
De la administratia financiara mi se spune ca nu exista creatie artistica la norma de venit. Pot intelege acest lucru dar nu pot intelege cine poate beneficia de urmatoarele norme de venit stabilite pentru 2010:
"Pictare tablouri, firme si alte materiale in scop de reclama"
sau
"Servicii executate de decoratori interioare sau vitrine"
Sunt dispusa sa imi schimb codul caen, dar in afara de acest cod caen 9003 si 7410( pe care il am deja ca activitate secundara) nu gasesc nici un cod caen care sa se intituleze exact cum se numeste norma, intrucat se pare ca asa se doreste sa fie mot-a-mot.
Am solicitat de la Administratia financiara codurile caen aferente acestor norme de venit si mi s-au dat urmatoarele:
H1015-Activitati de pictura bisericeasca
B4005 Activitati individuale ale cratorilor de arta(adica 9003 nu este bun desi suna la fel, iar acest B4005 este ok???)
La ORC mi se spune ca aceste nu sunt coduri CAEN ci sunt din nomenclatorul de meserii.
Intrebarea mea este urmatoarea:
1.Ma incadrez cu 9003 la vreo norma de venit?Care?
2. Daca nu, ce caen ar trebui sa am ca sa ma pot incadra?

Va multumesc!

Din ce judet sunteti?
la jud Alba, codul 9003 este prevazut la norma de venit, de exemplu! La altele nu!
George David, Contabil
Din Bucuresti. Unde as putea gasi si eu ce coduri caen corespund normelor de venit?
Norme Bucuresti
[ link extern ]
Ai doar denumirea de la finante, nu si codurile CAEN
La norma de venit tot ce se apropie de pictura e "Pictare tablouri, firme si alte materiale in scop de reclama"

Daca te uiti pentru Cluj, acolo au si codurile caen asociate normelor...

Cluj
[ link extern ]
Popu, utilizator
In OMF 1847/2003, la litera P:
P)_
67.Pictare de tablouri, firme şi alte materiale în scop de reclamă
careia ii corespunde codul CAEN 9231, adica:

cod CAEN 9231 - Creatie si interpretare artistica si literara
Aceasta clasa include:
- servicii de organizare si prezentare publica, in direct, de spectacole, piese de teatru, concerte, spectacole de opera si balet etc.:
• activitati ale grupurilor, companiilor, orchestrelor sau formatiilor muzicale;
- activitatile individuale ale creatorilor de arta, precum: actori, regizori, muzicieni, cantautori, conferentiari, sculptori, pictori, caricaturisti, gravori, realizatori de decoruri etc.;
- restaurari ale operelor de arta precum picturi, sculpturi, tapiterii etc.
Aceasta clasa exclude:
- restaurari de mobila, vezi 36.1;
- restaurari de instrumente muzicale istorice, vezi 36.30;
- restaurari de cladiri, vezi 45 .

Succes !
Tocmai am primit raspuns de la Administratie ca activitatea pe care o prestez nu se incadreaza la norma de venit. Nu stiu cum as putea dovedi ca am dreptate.
Ma poate ajuta cineva? M-am adresat in scris Directiei Genereale de administrare fiscala dar am fost redirectionata spre acceasi Administratie de sector de unde am primit o adresa scrisa ca activitatea nu se incadreaza la norma de venit.