Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil pana la varsta de 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil pana la varsta de 2 ani

sunt angajata cu fractiune de norma, mai exact 4 ore/zi, initial pe perioada nedeterminata, ulterior pe perioada determinata. COnform ultimelor modificari legislative, va rog sa-mi spuneti si mie, voi beneficia de concediu prenatal, indemnizatie de crestere a copilului pe perioada a doi ani?:(
Concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului se acordă persoanelor care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit.

Potrivit O.U.G. nr. 158/2005, baza de calcul a indemnizaţiei se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

O.U.G. 158/2005:
Art.24
"(1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere."
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane
1. De concediu de maternitate (pre si postnatal) veti beneficia daca aveti stagiu de cotizare la Sanatate 6 luni in ultimele 12 luni de la data intrarii in concediul de maternitate (OUG 158/2005).
2. De indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani veti beneficia daca in cele 12 luni premergatoare nasterii aveti venituri profesionale supuse impozitarii sau perioade asimilate (OUG 148/2005).
3. Pentru ambele concedii nu conteaza daca ati avut CIM cu timp normal sau partial.