Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cat timp trebuie sa ai pe contractul de munca,ca sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cat timp trebuie sa ai pe contractul de munca,ca sa poti beneficia de prenatal?

am 4 luni de munca si sunt insarcinata in 3 luni. pot beneficia de concediu prenatal,indemnizatie de crestere a copilului?
pentru Concediul pt Cresterea Copilului trebuie sa aveti lucrate ultimele 12 luni de zile inainte de nastere.
trebuie sa ai lucrate 12 luni in ultimul an inainte de nasterea copilului :D
Puteti beneficia doar de concediul de maternitate (prenatal) de 126 zile, din care minim 42 zile trebuie efectuate dupa nasterea copilului.
Bendficiati doar de concediul pre-post natal , daca firma a platit cela 0,85% la FUAS cu cel putin 21 de zile lucratoare inainte de acordare
nicol_sexxy20 a scris:

am 4 luni de munca si sunt insarcinata in 3 luni. pot beneficia de concediu prenatal,indemnizatie de crestere a copilului?

Pentru concediu de maternitate (prenatal si postnatal) trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de o luna in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de maternitate.

In ceea ce priveste indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, OUG nr.111/2010 prevede, la art.2 alin.(1), obligativitatea, ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare