Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu norma de venit transformat in II ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu norma de venit transformat in II ?

Buna ziua,

Se poate transforma un PFA cu norma de venit in II, cu pastrarea sumei de la norma de venit?
Da !

PRECIZARI:

In temeiul art.19 din OUG 44/2008:

(1)PFA îşi desfăşoară activitatea folosind în principal forţa de muncă şi aptitudinile sale profesionale. Ea nu poate cumula şi calitatea de întreprinzător persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale.
(2)PFA poate cere ulterior schimbarea statutului juridic dobândit şi autorizarea ca întreprinzător persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale, cu respectarea dispoziţiilor cap. II şi ale art. 21.

La art.21, se prevde:

(1)PFA îşi încetează activitatea şi este radiată din registrul comerţului în următoarele cazuri:
a)prin deces;
b)prin voinţa acesteia;
c)în condiţiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(2)Cererea de radiere, însoţită de copia certificată pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, după caz, se depune la oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunalul unde îşi are sediul profesional, de către orice persoană interesată.
(3)Dispoziţiile art. 11-13 se aplică în mod corespunzător.

Si atentie la art.22,23,24, dar mai ales la art.25. din aceeasi OUG 44/2008 !

SECŢIUNEA 2: Regimul juridic al întreprinzătorului persoană fizică titular al întreprinderii individuale
Art. 22
Întreprinderea individuală nu dobândeşte personalitate juridică prin înregistrarea în registrul comerţului.
Art. 23
Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului.
Art. 24
Pentru organizarea şi exploatarea întreprinderii sale, întreprinzătorul persoană fizică, în calitate de angajator persoană fizică, poate angaja terţe persoane cu contract individual de muncă, înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă, potrivit legii, şi poate colabora cu alte PFA, cu alţi întreprinzători persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanţi ai unor întreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secţiuni.
Art. 25
(1)Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale nu va fi considerat un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 24, chiar dacă colaborarea este exclusivă.
(2)Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale poate cumula şi calitatea de salariat al unei terţe persoane care funcţionează atât în acelaşi domeniu, cât şi într-un alt domeniu de activitate economică decât cel în care şi-a organizat întreprinderea individuală.
(3)Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale este asigurat în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asigurat în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.

CONCLUZIE:
Desfinatati PFA-ul si infintati II-ul .

ALTA CONCLUZIE:
Vedeti ca se poate !
PRECIZARE:
Referitor la pastrarea sumei de la Norma de venit, eu cred ca nu se mai poate !

Si ma bazez aici pe art.49 din Codul fiscal, care mentioneaza:
Art. 49: Stabilirea venitului net anual din activitati independente pe baza normelor de venit
(1)Venitul net dintr-o activitate independenta, care este desemnata conform alin.(2) si care este desfasurata de catre contribuabil, individual, fara salariati, se determina pe baza normelor de venit.

CONCLUZIE:
Chiar si in situatia in care II nu are angajati, eu consider, ca acesteia nu i se poate aplica impozitarea pe Norme de venit care sunt exclusive pentru activitatea PFA-lor !
RECTIFICARE:
In Proiectul la Normele de aplicare a Codului fiscal, s-a introdus Punctul 42 indice 1, care permite determinarea venitului net al Intreprinderi Individuale pe baza de norme anuale de venit cu conditia respectarii prevederilor din art.49 din Codul fiscal, adica:
- II-ul sa fie fara salariati;
- activitatea desfasurata sa figureze in NOmenclatorul activitatilor pentru care impozitarea se face pe baza de norme de venit;
- in cazul in care desfasoara in cadrul II -ului o activitate care se impune pe baza de norme de venit (cod CAEN) si alta care nu se impune pe baza de norme de venit (cod CAEN) atunci impozitarea se vaface ambelor activitati pe baza partidei simple si nu a normei de venit, etc.

Forma punctului 42 indice 1 este urmatoarea:
"Petru contribuabilii persoane fizice care desfasoara o activitate independenta ca intreprindere individuala, venitul net se poate determina pe baza de norme anuale de venit cu respectarea art.49."

CONCLUZIE:
Respecatnd conditiile de mai sus un PFA se poate transforma in II care la randul lui poate fi impozitat pe baza de Norme de venit.
suteual a scris:

(1)Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale nu va fi considerat un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 24, chiar dacă colaborarea este exclusivă.
(2)Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale poate cumula şi calitatea de salariat al unei terţe persoane care funcţionează atât în acelaşi domeniu, cât şi într-un alt domeniu de activitate economică decât cel în care şi-a organizat întreprinderea individuală.
(3)Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale este asigurat în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asigurat în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.

CONCLUZIE:
Desfinatati PFA-ul si infintati II-ul .

ALTA CONCLUZIE:
Vedeti ca se poate !

Asta inseamna ca I.I.-urile, nu pot fi considerate ca avand o activitate dependenta? Acest raport de dependenta, conform OUG 58 se poate stabili doar pt PFA-uri? In acest caz cea mai "buna" forma de organizate in Ro ar fi I.I.-urile, la care s-ar modifica dupa 1 iulie doar impozitarea venitului.

Exista vreo diferenta in aplicarea OUG 58 pt I.I. cu norma de venit si respectiv I.I. impozitat la sistem real?
Buna ziua,

si eu sunt interesata daca II-urile, nu pot fi considerata ca avand o activitate dependenta?

Va multumim.