Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu norma de venit transformat in II ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu norma de venit transformat in II ?

Buna ziua,

Se poate transforma un PFA cu norma de venit in II, cu pastrarea sumei de la norma de venit?
Trebuie sa asteptam Normele.
Si mai trebuie sa tinem cont si de art.1, alin.(3) din Codul fiscal, care prevede ca:
"In materie fiscala, dispozitiile prezentului cod prevaleaza asupra oricaror prevderi din alte acte normative, in caz de conflict intre acestea aplicandu-se dispozitiile Codului fiscal."
Mai este si chestiunea aceea cu prevalenta economicului asupra juridicului. Deci si in situatia in care OUG 44/2008 referitor la II dar si la PFA spune ca nu pot fi reconsiderate s-ar putea ca in temeiul art.1, alin (3) din CF sa se aplice OUG 58/2010 daca sunt indeplinite conditiile din aceasta ordonanta.

Asa e, dar cred ca le asteptam degeaba, nu vor fi in folosul nostru. Partea cu prevalarea se pare ca inlatura orice speculatie.

Oare noi ca se suntem, PFA-uri, II-uri, putem sa incheiem cu "platitorul de venit" un contract civil de prestari servicii, pt a pierde "doar" 32,5% din brut?
Oare are rost sa inchei un astfel de contract? Este una din optiunile care mi-au fost oferite, pt a simplifica lucrurile. Multumesc pt ajutor!