Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... OUG nr. 1/2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

OUG nr. 1/2010

Buna ziua. Am fost incadrat in armata la sfarsitul anului 2009. Pentru activitatea pe care o desfasor sunt indreptatit sa primesc spor de confidentialitate la fel cum primesc si colegii mei incadrati pe functii identice. Diferenta dintre mine si ei este una: la 31 decembrie nu primeam spor de confidentialitate pentru ca nu imi venise inca un aviz pentru acest spor si de aceea nu am putut primi acest spor la 31 decembrie. Procedura obtinerii avizului dureaza cateva luni. Am obtinut acest aviz in primavara lui 2010, dar nu mi se acorda acest spor pentru ca cei din minister au interpretat legea in sensul ca nu mai pot primii acest spor. Am pus mai jos o parte din legislatie care reglementeaza acest lucru. Consider ca legea a fost interpretata gresit si ca este o discriminare intre mine si colegii mei care au fost incadrati mai devreme decat mine si au avut acest spor la 31 dec 2009. Avand functii identice nu mi se pare normal sa se intample asta. Va rog sa imi spuneti daca am dreptate si de ce anume m-as mai putea lega si ce as putea face? Va multumesc.

Legea nr. 444/2006

Art. 3. – (1) Pentru păstrarea confidenţialităţii în legătură cu
informaţiile clasificate, în funcţie de certificatul/avizul de securitate
deţinut, cadrele militare în activitate, funcţionarii publici cu statut
special, militarii angajaţi pe bază de contract şi personalul civil din
instituţiile publice de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă
naţională, beneficiază de un spor lunar de până la 15% din solda
lunară, respectiv din salariul de bază, cu încadrarea în limitele
bugetelor aprobate.

OUG nr. 1/2010

Art. 5
(1) Incepand cu luna ianuarie 2010, personalul aflat in functie la 31 decembrie 2009 isi pastreaza salariul, solda sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare brut/bruta avute la aceasta data, fara a fi afectate de masurile de reducere a cheltuielilor de personal din luna decembrie 2009 prevazute la art. 10 din Legea nr. 329/2009, care se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) la salariul de baza, solda/salariul functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare corespunzatoare functiilor avute la data de 31 decembrie 2009 se adauga cuantumul sporurilor si indemnizatiilor care se introduc in acesta/aceasta, prevazute in notele la anexele la Legea-cadru nr. 330/2009, numai personalului care a beneficiat de acestea, in masura in care isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii;

Art. 6
(3) Cuantumul individual al salariilor/soldelor, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale stabilite incepand cu luna ianuarie 2010 in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009, nu va depasi nivelul acestuia stabilit pentru luna decembrie 2009, in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.

daca colegii dvs incadrati mai devreme decat dvs primesc si in prezent sporul de confidentialitate atunci ar trebui sa dati in judecata institutia la tribunal-sectia litigii de munca pt acordarea sporului.