Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... interpretarea legii salarizarii unice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

interpretarea legii salarizarii unice

In luna decembrie am fost promovata ca urmare a terminarii studiilor superioare. Vechiul salariu era de 1368, noul salariu este de 1710, dar sporul de noapte si orele suplimentare sunt calculate la noul salariu, iar sporul de conditii la vechiul salariu. Eu sunt sigura ca nu este corect, dar nu stiu unde scrie in lege acest lucru. De la salarii mi s-a spus ca sporul de conditii nu poate depasi nivelul lunii decembrie, in cuantum, dar nu am cu cine discuta mai mult. Promovarea a fost facuta legal, deci se stia ca fiind salariul mai mare, automat si sporul de conditii este mai mare. Va multumesc!
OUG 1/2010 spune ca sporurile care raman in afara salariului de baza 9cum este si cazului sporului de conditii vatamatoare) primite legal in decembrie 2009 se vor pastra in acelasi cuantum (atentie, cuantum nu procent) si in ianuarie 2010.

Art. 5
(1) Incepand cu luna ianuarie 2010, personalul aflat in functie la 31 decembrie 2009 isi pastreaza salariul, solda sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare brut/bruta avute la aceasta data, fara a fi afectate de masurile de reducere a cheltuielilor de personal din luna decembrie 2009 prevazute la art. 10 din Legea nr. 329/2009, care se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) la salariul de baza, solda/salariul functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare corespunzatoare functiilor avute la data de 31 decembrie 2009 se adauga cuantumul sporurilor si indemnizatiilor care se introduc in acesta/aceasta, prevazute in notele la anexele la Legea-cadru nr. 330/2009, numai personalului care a beneficiat de acestea, in masura in care isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii;
b) sporurile, indemnizatiile si alte drepturi salariale prevazute in anexele la Legea-cadru nr. 330/2009 care nu se introduc in salariul de baza, solda/salariul functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare se acorda in aceleasi cuantumuri de la 31 decembrie 2009, numai personalului care a beneficiat de acestea, in masura in care isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii, cu respectarea prevederilor art. 23 din Legea-cadru nr. 330/2009.

Cat despre orele suplimentare...legea 330/2009 spunea destul de clar ca nu se platesc in 2010, asa ca ma intreb ce portita legislativa a gasit institutia dvs. pentru a le acorda:O
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos de lamuriri! M-am exprimat gresit, in ceea ce priveste orele suplimentare, pentru ca nu sunt suplimentare, ci sunt ore de sarbatori, lucrate in zilele de sarbatori legale, dar nu mai multe decat orele lucratoare din cadrul unei luni. Sper ca am fost explicita. Va multumesc inca o data!