Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 330
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 330

In luna dec 2009, eram incadrat ca referent specialitate debutant (600 ron). Pe langa sporul de vechimea de 10%, mai beneficiam, conform contractului colectiv de munca, de fidelitate 15%, asistenta sociala 15%, confidentialitate 15% si antena 10%. Incepand cu 1 feb 2010, am avansat in functie, referent specialitate II (922 ron); exceptand sporul de vechime, celelalte sporuri au ramas la nivelul lunii dec 2009, motivandu-mi-se ca procentele s-au transformat in suma fixa si totul a ramas blocat la acea luna. Pentru cei angajati in 2010 incadrarea si sporurile din contractul colectiv de munca (fidelitate, asistenta sociala, confidentialitate si antena) sunt conforme cu art. 31 din 330. Pentru mine, art. 32 din 330 este valabil numai la incadrare si vechime, nu si la sporurile din contractul colectiv de munca. Este ok cum mi s-au calculat sporurile?
Nu, si sporul de vechime trebuia sa ramana exact in cuantumul avut in decembrie 2009, nu trebuia sa vi se aplice la salariul pentru referent de specialitate II ci la cel pentru debutant...
Pana in 2009 odata cu salariul cresteau si sporurile aplicate la acesta, dar din acest an O.U.G. nr. 1/2010 spune ca se iau cuantumurile avute in decembrie 2009, nu procentele, deci chiar daca salariatul avanseaza sau promoveaza ii va creste doar salariul pentru functia respectiva, nu si cuantumul sporurilor de care beneficiaza.
Da, inca o taiere nesimtita a guvernului...:angry:

OUG nr. 1/2010 - unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar
Art. 5. — (1) Incepand cu luna ianuarie 2010, personalul aflat in functie la 31 decembrie 2009 isi pastreaza salariul, solda sau,dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare brut/bruta avute la aceasta data, fara a fi afectate de masurile de reducere a cheltuielilor de personal din luna decembrie 2009 prevazute la art. 10 din Legea nr. 329/2009, care se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) la salariul de baza, solda/salariul functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare corespunzatoare functiilor avute la data de 31 decembrie 2009 se adauga cuantumul sporurilor si indemnizatiilor care se introduc in acesta/aceasta, prevazute in notele la anexele la Legea-cadru nr. 330/2009, numai personalului care a beneficiat de acestea, in masura in care isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii;
b) sporurile, indemnizatiile si alte drepturi salariale prevazute in anexele la Legea-cadru nr. 330/2009 care nu se introduc in salariul de baza, solda/salariul functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare se acorda in aceleasi cuantumuri de la 31 decembrie 2009, numai personalului care a beneficiat de acestea, in masura in care isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii, cu respectarea prevederilor art. 23 din Legea-cadru nr. 330/2009.
((3) In salariile de baza ale functiilor de executie si ale functiilor de conducere este cuprins in toate cazurile sporul de vechime in munca in cuantumul avut in luna decembrie 2009. In situatia in care in cursul anului personalul de conducere si executie indeplineste conditiile pentru trecerea intr-o alta transa de vechime, se acorda transa corespunzatoare vechimii prin aplicarea procentului la salariul de baza aferent functiei din luna decembrie 2009.
Multumesc pentru raspuns! Dar cei nou angajati de ce primesc sporurile pe care in dec 2009 nu le-au avut?

De asta:

Art. 31. - Pentru personalul nou-încadrat pe funcţii în perioada de aplicare etapizată, salarizarea se face la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare.
Si daca de ex. in luna iunie o persoana indeplineste conditiile de a trece la o transa de vechime in invatamant superioara....ne intoarcem la luna decembrie, ii acordam salariul nou si fiind ordinul 1350/2007 in vigoare pastram macheta de calcul pentru salar cf. acesteia....dar pana unde? nu specifica nimeni... si daca aceeasi persoana in luna octombrie indeplineste conditiile pentru a trece la o nou transa de vechime in munca...ce facem? acordam acesta transa la salariul avut in decembrie? sau la salariul obtinut in luna iunie? va rog argumentati cu art. din lege.
am uitat sa mentionez....daca nu mergem cu salariul pana la capat in iunie cand are o saalriul nou pe alta transa de vechime in invatamat...in institutie va exista 2 salarii diferite pentru conditii similare, adica transa de vechime in invatamant si transa de vechime in munca... si atunci daca angajam unul nou....care va fi angajatul comparabil pentru functii similare?
ex. concret:
31 decembrie 2009
lector 6-10 salar 1585+
238 spor de vechime 15%
238 spor de doctor 15%
un salar brut de 2061

in iunie trece la 10-15 transa de vechime in invatamant...mergem in decembrie si calculam...asa se calcula in decembrie 2009, cf. Ordin 1350/2007
1766+
265 15% vechime in munca
265 15% dr.
un salar brut de 2296
.... in octombrie acelasi salariat trece la o transa de vechime in munca de 20%...
ce facem?
ne intoarcem in decembrie 2009 si cum facem?
asa: 1766+
317 aplicam 20% la 1585 cat a avut in dec.2009 salariul
265 doctor 15%
un salar brut in oct.2010 de 2348 ... e ok?
sau mergem in dec.2009 siaplicam 20% la salariul pe care in are acum in oct.2010, adica:
1766+
353 -sp.vechime 20% aplicat la 1766
265 sp.doctor
un salar brut in oct.2010 de 2384
si vom avea 2 angajati in transa 10-15 cu doua bruturi diferite, pentru ca nu va avea cat cel care este in acesta transa?
......