avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare judecatoreasca...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare judecatoreasca...

Buna seara!Am primit hotararea de divort cu termen de 30 de yile pentru recurs.Daca in aceasta perioada,de 30 de yile,fostul sot nu face recurs,voi primi hotararea judecatoreasca sau va trebui sa merg dupa ea la judecatorie?aceasta este definitiva si irevocabila sau nu?Ce trebuie facut pentru a fi asa si sa o pot folosi ca atare?Multumesc pentru raspuns!:">
sigur calea de atac a hotararii e recursul cum spuneti? nu cumva e apelul?
Multumesc pentru mesaj!
Imi cer scuze,nu cunosc mai nimic,asa ca nu pot raspunde.
Totusi nu am un raspuns la intrebari!Daca nu face nimic el si primesc hotararea(sau merg dupa ea?),aceasta va fi definitiva si irevocabila sau nu?Ce trebuie facut pentru a avea hotararea definitiva si irevocabila?
hotararea vi se va comunica. si trebuie sa verificati in arhiva la condica judecatoriei unde s-a pronuntat divortul ca nu a exercitat calea de atac.
Daca mi se va comunica inseamna ca o voi primi acasa!Nu?Unii spun ca pot merge eu la judecatorie sa o primesc.Este posibil?Este defiitiva si irevocabila?
da, o veti primi acasa. dupa ce va trece termenul de exercitare a caii de atac hotararea devine definitiva prin neapelare daca sotul nu va declara apel.

Alte discuții în legătură

dupa divort pot sa plec din tara cu copilul minor fara acordul celuilalt parinte? mariuca11 mariuca11 Sunt divortata si am in custodie un copil minor de 6 ani cu hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.In hotarare nu scrie programul de vizitare al ... (vezi toată discuția)
O intrebare.. anescumaria anescumaria Buna ziua, azi s-au facut 30 zile de la comunicarea hotararii de divort..am fost la arhiva civila si am solicitat sa se mentioneze pe hotarare ca este ... (vezi toată discuția)
Iesirea minorului din tara mish mish Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al ... (vezi toată discuția)