Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobandirea cetateniei in cazul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobandirea cetateniei in cazul casatoriei

Am cetatenia Rep. Moldova. Sunt casatorita din 2000. Primii 5 ani am avut resedinta temporara ca studenta. In urma studiilor am plecat din tara pt masterat si nu am resedinta de atunci. Intre timp s-au introdus vizele si de fiecare data ca sa ma duc in Romania trebuie sa-mi fac viza si sa numar sa nu depasesc 90 de zile. Mi se pare ridicol. Exista posibilitatea de a obtine cetatenia Romana pe baza ca sunt casatorita deja de aproape 8 ani?
Va multumesc din tot sufletul,
O.
Cetatenia romana se dobandeste prin:
a) nastere;
b) adoptie;
c) acordare al cerere.
C. Prin acordare la cerere
Art. 8. – (1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman si declara ca nu intreprinde sau sprijina si nici in trecut nu a intreprins sau sprijinit actiuni impotriva ordinii de drept ori a sigurantei nationale;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
Si ce se intampla in cazul in care ambii parinti sunt cetateni romani rezidenti in alta tara, iar copilul lor se naste acolo, dar tara respectiva nu acorda cetatenia prin nastere? Copilul va primi automat cetatenia romana cand va fi inregistrat?:-/
Cetatenia romana se dobandeste prin nastere daca copilul s-a nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Este in fct de sistemul de drept al tarii respective, ami exact de regulile adoptate cu privire la acest subiect.
Sunt 2 mari categorii : dreptul sangelui si dreptul pamantului.
Romania a aderat la prima categorie, astfel incat orice copil nascut din cel putin 1 parinte cu cetatenie romana, va dobandi prin nastere, cetatenia romana.
Draga ELIS,
Multumesc pt raspunsul Dvs. promt. Banuiesc ca asta inseamna ca daca nu domiciliez in Romania de 5 ani, nu pot cere cetatenia?