avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită credit
Discuție deschisă în Executare silită

credit

cam cat ar putea sa fie cheltuielile suplimentare valorii unui credit de nevoi personale in cazul in care nu poti platii rata si esti dat in judecata???creditul este de 13000...
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 12:57, 8 August 2010
Buna seara !
La debitele restante se vor calcula penalitatile de intarziere prevazute in contractul de credit , cheltuielile cu judecata (avocat , taxe judiciare , de timbru) si cheltuielile cu executarea silita (daca e cazul ) ....#-o
Contractul de credit este titlu executoriu si prin urmare, pasul urmator, in situatia expusa de dvs. ,ar fi inceperea executarii silite.

In cadrul procedurii, pe langa sumele prevazute in contractul de credit, astfel cum v-a precizat si colegul @adrian marin, se vor adauga cheltuieli de executare.

Daca acest credit va fi cesionat unei societati de recuperari creante, din topicurile similare postate, puteti observa ca lucrurile se pot complica, mai ales in ceea ce priveste aspectul "penalitatilor" si a "cheltuielilor de executare".

Eu sunt in situatia in care dupa o perioada de neplata voi reusii sa platesc doar rata lunara fara sa acopar si restanta....si am luat in considerare ca se va da dosarul spre firma de recuperari,dar vroiam sa stiu cum se calculeaza sau ce as putea sa fac sa evit sa se ajunga in aceasta situatie tinand cont ca nu au ce sa execute silit doar sa faca poprire pe salariu si vor recupera mai putin pe luna decat as rambursa eu!!??
bobeicaalin a scris:

Eu sunt in situatia in care dupa o perioada de neplata voi reusii sa platesc doar rata lunara fara sa acopar si restanta....si am luat in considerare ca se va da dosarul spre firma de recuperari,dar vroiam sa stiu cum se calculeaza sau ce as putea sa fac sa evit sa se ajunga in aceasta situatie tinand cont ca nu au ce sa execute silit doar sa faca poprire pe salariu si vor recupera mai putin pe luna decat as rambursa eu!!??

Vedeti dvs. , banca , din suma pe care o veti achita lunar va lua intai dobanzile si penalitatile si apoi rata .... asa ca .......dvs. nu veti plati rata lunar ...:">
adrianmarin a scris:

bobeicaalin a scris:

Eu sunt in situatia in care dupa o perioada de neplata voi reusii sa platesc doar rata lunara fara sa acopar si restanta....si am luat in considerare ca se va da dosarul spre firma de recuperari,dar vroiam sa stiu cum se calculeaza sau ce as putea sa fac sa evit sa se ajunga in aceasta situatie tinand cont ca nu au ce sa execute silit doar sa faca poprire pe salariu si vor recupera mai putin pe luna decat as rambursa eu!!??

Vedeti dvs. , banca , din suma pe care o veti achita lunar va lua intai dobanzile si penalitatile si apoi rata .... asa ca .......dvs. nu veti plati rata lunar ...:">
ceea ce inseamna ca veti plati mult si bine si se va scadea suma din penalizari si nu din valoarea creditului. S-ar putea sa va treziti peste ani cu valoarea creditului intacta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2010
blueblue, utilizator

Alte discuții în legătură

Poate banca sa ma execute de doua ori pentru acelasi contract de credit? melkoci melkoci Incerc pe scurt sa redau situatia mea cu o banca.In 2006 am luat un credit de nevoi personale.In decembrie 2009 am avut a intelegere de plata cu banca,prin ... (vezi toată discuția)
Pot fi chemat in judecata daca nu platesc rata la banca? adelinaaaa adelinaaaa am un credit la bancpost si as dori sa aflu si eu daca ma poate da in judecata ca nu am platit rata desi contracul nu mi-a expirat il am pe 8 ani. (vezi toată discuția)
Executarea desucheata desucheata [u]sunt mai protejat daca nu mai achit un credit de nevoi personale???[/u] procedura de executare presupune doar poprirea pe salariu in valoare de 30%? am ... (vezi toată discuția)