Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

vreau sa stiu ce se poate face in cazul in care un mostenitor nu vrea sa se prezinte la succesiune! dar sa va prezint cazul meu mama mea a decedat acum o luna ea statea in casa parintilor ei impreuna cu fratele ei bunica mea traieste dar bunicul a decedat acum10ani deci ei erau mostenitorii legali mama fratele ei si bunica dupa bunicu acum daca mama nu mai este am ramas mostenitori fratele mamei bunica si copiii mamei adica eu ,fratele meu si sora mea numai ca bunica vrea sa ne cedeze patea ei noua adica copiiilor mamei mele .se poate face succesiunea acte de mostenire pe partea bunicii fara succesiunea de pe sotul ei!
buna seara
pntru a obtine unuin certificat de mostenitor adresativa unui notar si apoi in baza acelui cetificat bunica va poate dona partea ei de mostenire tot la notar ...
bafta
av daniela
trebuie facuta succesiunea dupa bunic.
ce se poate face daca un mostenitor nu vrea sa se prezinte la succesiune
se poate face acte de mostenire fara succesiune dor pe partea celui in viata?
in ce sens are fratele mamei mai mult castig de cauza daca decedeaza bunica? nu ne revine noua jumatate si lui jumatate