Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de rulment.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de rulment.

Buna seara ! am si eu o intrebare: se poate penaliza fondul de rulment. Va multumesc si astept raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~
Iti poate aplica penalitati chiar daca in conformitate cu Legea 230/06.07.2007 constituirea fondului de rulment nu este obligatorie?
Da, printr-o decizie a asociatiei de proprietari.
Buna dimineata,
Fondul de rulment nu se poate folosi, legal vorbind, pentru reparatii, avand in vedere ca exista obligatia constituirii unui fond dedicat pentru asa ceva.
Administratorul nu are la dispozitie fondul de rulment pentru ca nu este "patronul" asociatiei de proprietari si, foarte important, nu are dreptul sa foloseasca fondul de rulment al unui bun platnic pentru plata datoriilor aparute la un rau platnic, fara un acord de imprumut. In cazul in care totusi administratorul foloseste banii in acest mod, este direct raspunzator si, daca nu are cum sa-i obtina de la locatarul rau platnic, va trebui sa-i puna din buzunarul propriu.