Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... proces cu OPSNAJ; care este instanta competenta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

proces cu OPSNAJ; care este instanta competenta?

Cine are competenta teritoriala si materiala sa judece procesele cu OPSNAJ? Initial era instanta de la domiciliul reclamantului? Acum s-a revenit la regula de competenta generala?
Ce parere aveti.
Cu stima.
Tribunalul judeca:
1. in prima instanta:
a) procesele si cererile in materie comerciala al caror obiect are o valoare de peste 1 miliard lei, precum si procesele si cererile in aceasta materie al caror obiect este neevaluabil in bani;
b) procesele si cererile in materie civila al caror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei, cu exceptia cererilor de imparteala judiciara, a cererilor in materia succesorala, a cererilor neevaluabile in bani si a cererilor privind materia fondului funciar, inclusiv cele de drept comun, petitorii sau, dupa caz, posesorii, formulate de tertii vatamati in drepturile lor prin aplicarea legilor in materia fondului funciar;
c) conflictele de munca, cu exceptia celor date prin lege in competenta altor instante;
d) procesele si cererile in materie de contencios administrativ, in afara de cele date in competenta curtilor de apel;