Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... drept procesual civil - competenta materiala si cale ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

drept procesual civil - competenta materiala si cale de atac

actiune comerciala care are ca obiect plata unei sume de 90.000 . Ca si capat accesoriu s-a solicitat plata unor penalitati in cuantum de 1 % pentru fiecare zi de intarziere , care depasesc ca valoare suma din capatul principal de cerere sau cel mult sunt egale cu capatul principal deoarece nu exista clauza in contract ca valoarea penalitatilor poate depasi valoarea restanta .
probleme :
1 care este instanta competenta material , judecatoria sau tribunalul
2. care este calea de atac , apelul sau recursul
din punctul meu de vedere judecatoria este competenta iar calea de atac este recursul
Art. 1 C.pr.civ
Judecatoriile judeca:
1. in prima instanta, toate procesele si cererile in afara de cele date de lege in competenta altor instante;
2. plangerile impotriva hotararilor autoritatilor administratiei publice cu activitate jurisdictionala si ale altor organe cu astfel de activitate, in cazurile prevazute de lege;
3. in orice alte materii date prin lege in competenta lor.

Art. 2
Tribunalul judeca:
1. in prima instanta:
a) procesele si cererile in materie comerciala al caror obiect are o valoare de peste 1 miliard lei, precum si procesele si cererile in aceasta materie al caror obiect este neevaluabil in bani;
b) procesele si cererile in materie civila al caror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei, cu exceptia cererilor de imparteala judiciara, a cererilor in materia succesorala, a cererilor neevaluabile in bani si a cererilor privind materia fondului funciar, inclusiv cele de drept comun, petitorii sau, dupa caz, posesorii, formulate de tertii vatamati in drepturile lor prin aplicarea legilor in materia fondului funciar;
c) conflictele de munca, cu exceptia celor date prin lege in competenta altor instante;
d) procesele si cererile in materie de contencios administrativ, in afara de cele date in competenta curtilor de apel;
e) procesele si cererile in materie de creatie intelectuala si de proprietate industriala;
f) procesele si cererile in materie de expropriere;
g) cererile pentru incuviintarea, nulitatea sau desfacerea adoptiei;
h) cererile pentru repararea prejudiciilor cauzate prin erori judiciare savarsite in procesele penale;
i) cererile pentru recunoasterea, precum si cele pentru incuviintarea executarii silite a hotararilor date in tari straine;
2. ca instante de apel, apelurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de judecatorii in prima instanta;
3. ca instante de recurs, recursurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de judecatorii, care, potrivit legii, nu sunt supuse apelului;
4. in orice alte materii date prin lege in competenta lor.

Calea de atac este recursus, la actiunile avand ca obiect :pretentii
Mergeti pe varianta somatiei de plata, pe OG.5/2001 si depuneti cererea pentru emiterea ordonantei de plata la tribunal, intrucat se totalizeaza debitul principal si penalizarile, caz in care se depaseste suma de 1 miliard stabilita in litigiile comerciale pentru competenta judecatoriei.
in caz de atac, debitorul va avea doar calea contestatiei in anulare si costurile cu taxa de timbru pentru creditor va fi f. mica.
Opinia mea este ca in cazul in care faceti actiune in pretentii trebuie sa faceti si un calcul al penalitatilor pana la data introducerii actiunii si in acest caz suma solcitata prin actiune va depasi 100.000. Deci competenta este a tribunalului.