Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... unde depun actiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

unde depun actiunea?

am de recuperat despagubiri pt. un imobil cumparat in baza legii 112/1995 de la stat.
pe cine chem in judecata ca parati? numai pe min. de finante???
estimez ca imobilul are o valoare de vreo 7,5 miliarde, unde depu actiunea la judecatorie sau tribunal?

Cererea de chemare in judecata se va depune la Tribunal, in temeiul dispozitiilor art. 2 alin. 1 lit. b C.pr.civ.
Art. 2. - Tribunalul judecă:
1. în primă instanţă:
................................................
b) procesele şi cererile în materie civilă al căror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei, cu excepţia cererilor de împărţeală judiciară, a cererilor în materia succesorală, a cererilor neevaluabile în bani şi a cererilor privind materia fondului funciar, inclusiv cele de drept comun, petitorii sau, după caz, posesorii, formulate de terţii vătămaţi în drepturile lor prin aplicarea legilor în materia fondului funciar;

Chemati in judecata Statul Roman prin Ministerul Finantelor. ;)