Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot pleca legal cu copilul,pentru a ma stabili in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot pleca legal cu copilul,pentru a ma stabili in strainatate?

Buna seara,

Sunt recasatorita si actualul meu sot lucreaza in strainatate ,cu acte legale, inclusiv buletin valabil. Din casatoria anterioara am un copil. Cu fostul sot sunt in proces de stabilire program de vizitare minor ,prin care i s-a dat dreptul sa ia copilul la domiciliul lui. Hotararea a fost atacata cu apel, si procesul se va judeca in continuare.
Peste cateva luni , voi pleca la actualul sot si imi voi lua si copilul .

Care ar fii consecintele daca fostului sot i s-ar da dreptul de a lua copilul la domiciliul lui?

Imi este interzis sa parasesc tara,doar pentru ca se stabileste un program de vizite ,posibil la domiciliul lui?

Cum as putea sa schimb acest program de vizitare?

Are dreptul de a avea legaturi personale cu minorul dar si copilul are drepturi.
In privinta obtinerii acordului de la fostul sot de a parasi tara, nu poate fii vorba!
Pot cere acordul in instanta?
Va multumesc!

Dreptul atat al tatalui cat si al copilului, este de a putea avea lagaturi unul cu altul.
IN cazuri exceptionale , stabilite prin lege, parintelui ii este interzisa vizitarea minorului, aflat in intretinerea celuilalt parinte.
Declaratia de acord pentru iesirea din tara a copilului se da la notariat, nu in instanta..
Fara acest acord nu veti putea iesi din tara cu minorul.
daca aveti o hotarare definitiva si irevocabila prin care v-a fost incredintat copilul, nu aveti nevoie de acordul fostului sot pentru a pleca cu minorul din tara; in ceea ce priveste programul de vizitare, dupa ce va exista si aici o hotarare definiva si irevocabila , va fi mai mult o problema morala decat una juridica, pentru ca practic mijloacele legale prin care sa va oblige sa respectati programul de vizitare sunt minime, daca nu chiar inexistente.
avocat Cristina Popescu
Doamna avocat Cristina Popescu
...in ceea ce priveste programul de vizitare, dupa ce va exista si aici o hotarare definiva si irevocabila , va fi mai mult o problema morala decat una juridica, pentru ca practic mijloacele legale prin care sa va oblige sa respectati programul de vizitare sunt minime, daca nu chiar inexistente.

1. Daca tatal are dreptul de a vizita (lua) copilul in urma hotararii judecatoresti si mama pleaca din tara cu minorul, nu se numeste ca nu se respecta hotararea care da dreptul la vizita tatalui?
2. Nu ar fi motiv intemeiat ca tatal sa o dea in judecata pe mama pentru ca nu-i respecta dreptul a vizita copilul?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
L.C.
practic mijloacele legale prin care sa va oblige sa respectati programul de vizitare sunt minime, daca nu chiar inexistente.
avocat Cristina Popescu

????!!!!
1. Prin Legea nr. 100/1992 Romania a aderat la Conventia de la Haga (1980) iar in intelesul acestei conventii dreptul de vizitare include si dreptul de a duce copilul pentru o perioada limitata de timp in alt loc decat al resedintei sale obisnuite.
2. art. 307 pct (2) Cod penal - nerespectarea masurilor privind incredintarea minorului.

Dupa ce tratate / autori ati invatat dreptul?
Sotul are domiciliul in strainatate. Cand voi ajunge,si al meu va fii tot acolo.
Copilul imi este incredintat. Domiciliul copilului nu e acelasi cu al parintelui caruia ii e incredintat?
Ce se poate face legal pentru a nu avea probleme cu acest drept de vizitare?
Fostul sot se va opune!
Ce pot face?