Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

As dori un raspuns rapid daca se poate...

Nu o sa pun numele persoanelor din anumite motive personale....

"v" si "vs" au avut 2 copii "c" si "f"..."c" si "f" la randu lor au si ei copii, "c" are 2 copii "m" si "cr" , "f" are 2 copii "i" si "b"..."v" si "vs" au facut testament ...in el scria ca lasa toata averea copiilor "c" si "f"..."vs" a murit ...dupa un timp a murit si copilul acesta fiind "c" ..."v" a revocat testamentu vechi si a lasat toata averea lui "f" printrun testament la un notar public

Cine are parte la avere?
Au copii lui "c" vreun drept?

Ajutatima si pe mine va rog frumos :(
GrowNxxx, utilizator
A decedat doar vs? v inca mai traieste? Sunt 2 de f in expunerea dvs si este un pic derutant, va rog sa lamuriti problema.

In cazul in care a decedat doar vs, iar in testamentul acesteia/acestuia exista dispozitia conform careia toata averea va reveni copilului f, ceilalti mostenitori vor veni la mostenire in calitate de mostenitori rezervatari si vor culege rezerva legala.
In ceea ce priveste decesul copilului c, copii acestuia vor veni la mostenire prin reprezentare, daca sunt indeplinite conditiile, si vor culege 1/2 din ce ar fi cules c daca mai era in viata. O impartire a msoteniri ar putea fi urmatoarea:
- sotul supravietuitor 1/8
- c ar fi cules 1/3 * 7/8 = 7/24 din mostenire, astfel m si cr vor culege cate 7/48
- f culege si el 1/3 * 7/8 = 7/24 din mostenire, la care se mai adauga si legatul universal care ii confera si cealalta parte de 1/3 * 78 = 7/24 din mostenire.
ContSters119945, utilizator
Presupunand ca V si VS au fost casatoriti, ca toata masa succesorala este constituita din bunuri comune, ca succesiunea dupa VS nu a fost dezbatuta la momentul decesului acestuia si ca dupa decesul lui VS masa succesorala nu s-a modificat, dupa decesul lui V masa succesorala se va imparti astfel:
F va mosteni 29/48 din masa succesorala
M va mosteni 19/96 din masa succesorala
CR va mosteni 19/96 din masa succesorala

Aceste cote rezulta tinand cont de rezerva succesorala a sotului supravietuitor si rezerva succesorala a descendentilor.
cum ati putut calcula cotele de mostenire daca nu stim ce dispune VS in testament?
V si VS au facut testament in care lasa averea lor celor doi copii C si F? Daca am inteles bine, VS a murit fara sa revoce testamentul. Daca Vs a murit inaintea lui C atunci clauzele din testamentul ei sunt valabile, eventual F nemultumit poate ataca testamentul, dar daca se respecta clauzele dupa testamentul lui VS probabil mosteneste C (decedat ulterior) si F. Partea lui C o mostenesc copii lui M si CR. Se fac doua succesiuni una dupa VS si una dupa C, daca aceasta este si ordinea deceselor. Daca C a murit inaintea lui VS nici nu mai avem despre ce mostenire discuta.
Apoi testamentul lui V, care l-a revocat in perioada vietii lui si a facut altul pentru F numai, dupa moartea lui V cand se deschide succesiunea poate fi atacat in instanta de copii lui C, M si CR , care de data aceasta ar veni direct la mostenirea lui V, iar in cel mai bun caz pot obtine amandoi cota de 1/4 din averea lui V, rezerva succesorala.
Poate nu am inteles eu bine speta ... ?
Manuela Bernat, Consilier juridic
Nu avem cum sa intelegem speta in totalitate intrucat lipsesc date esentiale. Calculul l-am facut avand in vedere presupunerile enumerate in mesajul anterior. La decesul lui VS mostenitorii legali sunt descendentii C si F plus sotul supravietuitor V. Testamentul practic nu face altceva decat exheredeaza pe V. Potrivit Legeii 319/1944, V dispune de o rezerva succesorala in cota de 1/2 din 1/4 din mostenire dupa defunctul VS. C si F mostenesc fiecare 1/2 din 3/8 din mostenire dupa defunctul VS.
Dupa moartea lui VS, V face testament in favoarea lui F, exheredand astfel descendentii lui C care sunt mostenitori rezervatari avand o cota de 2/3 din ceea ce le-ar fi revenit in mod normal.
Presupunand ca cei doi (presupusi soti) au lasat mostenire un imobil dobandit in timpul casniciei, facand calculele matematice rezulta ca acest imobil se va imparti in cotele specificate in primul meu post.
Daca presupunerile mele nu sunt reale atunci speta are o alta rezolvare.
Am sa explic mai concret....

Viorica si Vasile au fost casatoriti si au avut 2 copii acestia fiind Catalin si Florin.
Dupa moartea lui Vasile ,Viorica a facut un testament in care scrie cam asa ...am sa scriu doar o parte..."La incetarea mea din viata las celor doi copii ai mei Catalin si Florin si mostenesc intreaga mea avere mobila si imobila ce se va afla in patrimoniu meu de la data decesului instituindui legatari universali"

Catalin s-a casatorit si are 2 copii Cristi si Madalina,Florin s-a casatorit si el si are 2 copii Ionut si Bogdan

Catalin moare iar Viorica face un nou testament care suna cam asa:Las la incetarea mea din viata intreaga avere mobila si imobila fiiului meu Florin instituindu-l legatar universal.Totodata declar ca revoc in intregime testamentul autentificat ." Acesta fiind testamentul de mai sus...

Viorica moare.

Cum se imparte averea?

Sper ca m-am facut inteles acuma...

Decesele sunt in ordinea scrisa ....

Multumesc !