Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

buna ziua,

se poate anula prin uzucapiune un titlu de proprietate insotit de proces verabal de punere in posesie avand in vedere ca au trecut 13 ani
Prin uzucapiune se constata dreptul d-voastra de proprietate impotriva adevaratului proprietar intrucat acesta a stat in pasivitate, dar numai dupa trecerea unui termen de 30 de ani.
avocat Cristina Popescu
ph33kty a scris:

buna ziua,

se poate anula prin uzucapiune un titlu de proprietate insotit de proces verabal de punere in posesie avand in vedere ca au trecut 13 ani

Pe scurt. Nu, nu se poate.
Ceva mai pe lung. Uzucapiunea are alte roluri decat acela de a provoca anularea ori nulitatea unui act. Ca regula generala trebuie sa stiti ca anularea sau nulitatea au intotdeauna cauze contemporane cu actul nul sau anulabil. Adica atunci cand s-a emis titlul trebuie sa existe si cauza de anulabilitate sau nulitate, aceasta neputand sub nici un chip sa apara ulterior.
eventual sa solicitati nulitatea absolua.. chiar partiala si uzucapiunea prin jonctiune..
sau daca aveti just titlu, nulitatea si uzucapiunea scurta, asta daca va incadrati in termenul prescris pt posesie:)
mai asteptati inca 17 ani si veti putea.
athe a scris:

mai asteptati inca 17 ani si veti putea.

=D>
Acum, va rog sa-mi explicati si mie, de ce vi se pare normal sa uzucapati si nu va cumparati pur si simplu?! E anormal sa urmaresti a-l deposeda pe altul de bun, numai pentru ca ai ocupat, poate cu voia lui, un imobil pe care il detine. Daca omul are titlu, ce naiba cauti pe proprietatea lui?