Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arest preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arest preventiv

Buna seara , as avea nevoie de niste informatii . Am aflat ca un vechi prieten este in arest preventiv de vreo 3-4 luni , nu stiu cum sa iau legatura cu el nu avem cunostinte comune si as vrea sa-i scriu o scrisoare sau sa il vizitez dar nu stiu nr. de celula . Am dreptul sa il vizitez sau sa-i scriu macar o scrisoare si daca ii stiu doar numele si penitenciarul unde este tinut fara numar de celula primeste scrisoarea ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns !
Eventual sa mergeti la sectia de Politie, dar depinde unde a savarsit fapta.
In acelasi timp, puteti merge la judecatorie sau Tribunal, depinde de fapta savarsita, si sa intrebati la arhiva ce numarul de dosar penal, dupa numele persoanei.
Mergeti la penitenciarul unde acesta se afla in arest preventiv,
solicitati sa vi se acorde dreptul de a-l vizita, iar toate celelalte
relatii le puteti obtine numai acolo.
Daniel Coman, Avocat
Daniel Coman a scris:

Mergeti la penitenciarul unde acesta se afla in arest preventinv,
solicitati sa vi se acorde dreptul de a-l vizita, ait taote celelalte
relatii le puteti obtine numai acolo.

Si daca se afla in arest la sectie? :P
Andra Denise Dinca, Avocat
av_andra13 a scris:

Daniel Coman a scris:

Mergeti la penitenciarul unde acesta se afla in arest preventinv,
solicitati sa vi se acorde dreptul de a-l vizita, ait taote celelalte
relatii le puteti obtine numai acolo.

Si daca se afla in arest la sectie? :P

Nu se poate aceasta!
Si sti de ce?
Pentru ca utilizatorul a spus ca

si daca ii stiu doar numele si penitenciarul unde este tinut

:tease:
Daniel Coman, Avocat
Daca este in faza de urmarire penala nu aveti calitatea pt.a-l vizita.

andymaurul
andymaurul, utilizator