Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate uzucapiune?de cati ani minim?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate uzucapiune?de cati ani minim?

situatia sta cam asa:
__5 frati in viata, la tara pamant si o casa batraneasca
__ambii parinti morti unu de peste 9ani altul de pste 29ani
__nu intereseaza pe nimeni de nimic...
__nici macar un titlu de proprietate nu au fost in stare sa scoata
__unul dintre frati s-a mutat prin 2002 acolo in casa batraneasca neavand unde sa stea in alta parte si are in grija un alt frate de-al lui care are schizofrenie...
__pe nimeni nu intereseaza de nimic
__fratele nr.1 (casatorit dar fara copii) are o casa a lui in aceeasi curte cu casa batraneasca----si-a facut acte cum necum...nu mai are pretentii la nimic in rest
__fratele nr.2 este paralizat jumatate si este la un azil, sotia i-a murit dar mai are 2 copii majori, insa el in atatia ani nu a cam facut nimic pentru casa batraneasca
__fratele nr.3 situat in aceeasi curte la tara are o casa a lui, si-a facut acte cum necum, nu mai are pretentii la restul
__fratele nr.4 v-am spus --schizofrenie-- e in grija fratelui nr.5 in casa batraneasca, nevasta a divortat de el si l-a aruncat ca pe un caine la tara dar mai are 2 copii majori
__fratele nr.5 care are grija de fratele nr.4 s-a mutat in casa batraneasca cam prin 2002, singur...necasatorit...nu copii...nimic...de atunci el plateste taxele la casa pe an...si are grija de casa batraneasca locuind acolo...casa de peste 100ani...

__casa sta sa cada pe ei...neavand bani sa o restaureze
__acte aproape nule deoarece pe nimeni nu a interesat de nimic dar la primarie se stie care ce pamant al cui e, cat si casa...
__nimeni nu vrea sa auda de succesiuni...de cadastru...de platit...dar probabil ca daca s-ar pune problema toti nepotii ar venit dupa luat dar nu dupa dat....

__deci...se poate ca acest frate nr.5 sa poata prin uzucapiune sa-i fie pus pe numele lui ce a ramas de la parinti avand in vedere ca nimeni altcineva nu face absolut nimic pentru a schimba situatia??altii ca nu vor ...altii ca sunt bolnavi...si deci nu va mai face nimeni nimic acolo in veci si dupa moartea unui se va complica si mai rau situatia!!!! ar fi mai avantajos si la bani in instanta mai ales ca nimeni nu vrea sa auda de platit cadastru...taxe...succesiuni..etc.. etc...?

ce se poate face in acest caz?
va multumesc!
Cine a stat in casa pana in 2002.
Daca a fost unul din parinti, fratele nr. 5 poate invoca jonctiunea posesiilor - uzucapiunea de 30 de ani.
Daca a fost unul/mai multi frati nu se poate. Trebuie dezbatuta succesiunea.

In fine, orice e posibil, sa incerce in instanta.
pai prin 2000 a murit ultimul parinte ce ramasese exclusiv el in casa si pe urma pana in 2002 casa era la indemana tuturor dar din moment ce era na...casa de tara nu a stat nimeni in ea. apoi dupa cum am spus din 2002 a venit fratele nr.5 care si astazi este in prezent acolo neavand in alta parte unde sa stea.

si ce inseamna jonctiunea posesiilor? de unde se fac astia 30ani? din moment ce el sta din 2002 acolo?deci nici 10ani in cap nu sunt...

va multumesc!
vreun nepot ar avea ceva de zis in aceasta privinta? totusi avand in vedere ca chiar daca 2 frati sunt bolnavi inca nu sunt morti...
plus de asta daca nu ai titlul de proprietate cu ce te prezinti in instanta? se poate doar cu certificat de rol...sau ceva de genu?
Nu au ce sa zica nepotii, e o smecherie (legala).

Tocmai, actiunea e pt obtinerea unei hotarari jud. def. si irevoc. care sa tina loc de titlu. Tre' sa existe posesie utila timp de 30 ani ( in cazul dvs., ca nu au just titlu - adica un act translativ de proprietate care sa provina de la un non-proprietar).
In practica, e greu de crezut ca un om sta intr-o casa 30 de ani dc nu are acte, atunci e posibila jonctiunea posesiilor: au stat parintii timp de n ani, apoi mostenitorul timp de 30-n ani, in continuarea posesiei parintilor.
deci chiar daca fratele care sta acolo nu e de 30 ani se poate avand in vedere ca proprietarii au stat dar fara titlu de proprietate.
inainte fiecare isi stia pamanturile si nu existau titluri de proprietate si...daca pe nimeni n-a interesat normal ca nimeni n-a facut nimic. de fapt acum...de vreo 2ani incoace nici nu se mai poate face titlu de proprietate caci avand un teren extravilan impreuna cam cu toti cei din sat, primaria inca nu a facu parcelarea si nici nu vad prea curand s-o faca deci titlu de proprietate....aleluia.

si doresc sa va mai intreb o chestie: acest frate poate fi reprezentat in instanta de catre cineva sau ii va trebui neaparat avocat? vor trebui sa vina fratii? vor exista interogatorii? iar daca ceilalti frati nu se pot deplasa sau nu mai au nici facultatile mintale pt. a se prezenta la instanta, ce se va intampla?

va multumesc din inima! =D>=D>=D>