avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta intre vecini pt o hazna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta intre vecini pt o hazna

va rog ,sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu distanta dintre vecini de a sapa o hazna. care este distanta dintre casa lor si locul unde pot sapa o hazna. tin sa mentionez ca au casa construita aproape de hotar si nu au ferestre.
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: danatmd , utilizator 19:18, 25 August 2010
Codul civil nu reglementeaza strict aceasta situatie.
Astfel, din lectura art. 610 vedem:
"Cel ce face un put sau o privată lângă un zid comun sau nu; cel ce vrea sa cladeasca un cămin sau o vatră, o fierărie, un cuptor sau o sobă, să-i alăture un ocol de vite, sau cel ce vrea sa puie lângă zid un magazin (depozit) de sare, sau grămezi de materii corozive;
e indatorat sa lase departarea prescrisă de regulamente ( dispoziţii normative speciale) şi obiceiuri particulare asupra unor obiecte, sau sa facă lucrările prescrise de aceleaşi legi şi regulamente (dispoziţii normative speciale) spre a nu aduce vătămare vecinului".
Ultima modificare: Marți, 24 August 2010
Marcel Mihalache, Avocat
Ordin nr. 536 din 23/06/1997
pentru aprobarea Normelor de igienă şi a recomandărilor privind mediul de viaţă al populaţiei
Publicat în Monitorul Oficial nr. 140 din 03/07/1997

Art. 34. - Îndepărtarea apelor uzate menajere provenite de la locuinţele neracordate la un sistem de canalizare se
face prin instalaţii de preepurare sau fose septice vidanjabile, care trebuie să fie proiectate şi executate conform
normelor în vigoare şi amplasate la cel puţin 10 m faţă de cea mai apropiată locuinţă; instalaţiile se întreţin în bună
stare de funcţionare; vidanjul se va descărca în cea mai apropiată staţie de epurare a apelor uzate.
Art. 39
h) Deşeurile zootehnice, rezultate din amenajări în gospodării particulare (vezi art. 16), care nu se asimilează cu
fermele zootehnice, se colectează şi se neutralizează prin compostare în instalaţii care nu poluează mediul şi nu
produc disconfort, amplasate la cel puţin 10 m de ferestrele locuinţelor.
Art. 47. - Sistemul individual de îndepărtare şi neutralizare a reziduurilor menajere este permis numai în localităţi
rurale, cu condiţia prevenirii dezvoltării insectelor şi rozătoarelor. Locul de amplasare a depozitelor de reziduuri
menajere se va alege astfel încât să nu producă disconfort vecinilor, să nu impurifice sursele locale de apă şi să fie
la cel puţin 10 m de ferestrele locuinţelor

va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Haznaua vecinului flo_09_ct1 flo_09_ct1 Buna ziua, vecinul meu detine o hazna la aproximativ 1 m de hotarul meu, de asemenea la circa 60 cm fata de hotarul vecinului eu detin un beci cu peretii din ... (vezi toată discuția)
Distanta haznalelor de constructii e001 e001 vreau sa construiesc o hazna si nu stiu distanta prevazuta de lege pt a nu afecta casa vecinului care este aproape de hotar.daca am sapat la doi metrii de ... (vezi toată discuția)
Buna seara, sunt in procedura de obtinere a unei autorizatiei ... dragos980 dragos980 Buna seara, sunt in procedura de obtinere a unei autorizatiei de construire pt o locuinta unifamiliala in Sinaia intr-o zona unde nu exista ... (vezi toată discuția)