avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, sunt in procedura de obtinere a unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, sunt in procedura de obtinere a unei autorizatiei ...

Buna seara, sunt in procedura de obtinere a unei autorizatiei de construire pt o locuinta unifamiliala in Sinaia intr-o zona unde nu exista canalizare.Angajatii de la urbanism imi conditioneaza eliberarea autorizatiei de amplasarea fosei ecologice la o distanta de minim 10m atat fata de imobilul meu cat si fata de cel mai apropiat imobil , contrar parerea mea prev ordinului 114/2014 al MS.Cum ar trebui sa procedez?
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 08:19, 27 August 2021
Nu gasesc ordinul 114/2014 al MS la care dvs faceti referire.

In schimb, Ordinul Nr. 119 din 4 februarie 2014, la ART. 34 spune ca:
" Îndepărtarea apelor uzate menajere şi fecaloid-menajere provenite de la locuinţele neracordate la un sistem
de canalizare se face prin instalaţii de preepurare sau fose septice vidanjabile, care trebuie să fie proiectate şi
executate conform normelor în vigoare şi amplasate la cel puţin 10 m faţă de cea mai apropiată locuinţă"
In ce sens este contrara parerea dvs?
"Articolul 34
Fosele septice vidanjabile prin care sunt îndepărtate apele uzate menajere și fecaloid-menajere provenite de la locuințele neracordate la un sistem de canalizare se amplasează la cel puțin 10 m față de cea mai apropiată locuință și sursă de apă."
Exprimarea legiuitorului este deficitara, dar sensul in care trebuie interpretata este, intr-adevar, ca nu poate exista o locuinta la o distanta mai mica de 10 m fata de amplasarea fosei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fosa septica Torrevieja Torrevieja La ce distanta trebuie instalata fata de gardul vecin (vezi toată discuția)
La ce distanta se poate amplasa o fosa septica fata de o gospodărie ... Teo15 Teo15 La ce distanta se poate amplasa o fosa septica fata de o gospodărie vecină care are fantana cu apa potabilă? Multumesc! (vezi toată discuția)
Fosa septică Anasandica Anasandica La ce distanță se face o fosa septică față de casa vecinului?Vecinul vrea să construiascâ o fosă septică chiar lângâ gardul meu,adica dacă ies la ... (vezi toată discuția)