Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru reziliere contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru reziliere contract de comodat

Buna seara as avea si eu nevoie de cateva informatii, mai precis pentru rezilierea unui contract de comodat care este taxa de timbru raportat la Decizia nr. 32/2008, din 9 iunie. prinuntata in RIL,,n recursul inaintat ICCJ, procurorul general Laura Codruta Kovesi a evidentiat faptul ca instantele au punct de vedere neunitar cu privire la interpretarea si aplicarea dispozitiilor art. 1 pct. 1, art. 2 pct.1 lit.a si b si art. 2821 alin.1 din Codul de procedura civila, in ceea ce priveste caracterul evaluabil sau neevaluabil in bani al litigiilor civile si comerciale avand ca obiect constatarea existentei sau inexistentei unui drept patrimonial, constatarea nulitatii, anularea, rezolutiunea, rezilierea unor acte juridice, privind drepturi patrimoniale, atat in situatia in care este formulat capatul de cerere accesoriu privind restabilirea situatiei anterioare sau restituirea prestatiilor efectuate, cat si in situatia in care nu este formulat acest capat de cerere, in vederea determinarii competentei materiale de solutionare in prima instanta a acestor litigii si a cailor de atac ce pot fi exercitate. ''
Taxa de timbru se calcukleaza la valoarea chiriei, numai daca este cu tilu gratuit cu suma fixa