Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... categoria Tr.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

categoria Tr.

daca posed permisul cat.b si obtin categoria tr. pot conduce tractorul cu una sau doua remorci pe drumurile publice cu persoane sau bunuri? si ce anume trebuie sa invat. Va multumesc!
Ca să puteţi obţine categoria tr. trebuie să învăţaţi legislaţia în domeniu ocazie cu care veţi afla totul.
Am si eu o intrebare permisul categoria Tr este valabil numai pe teritoriul Romaniei ?
Am citit odata undeva acest lucru dar numai stiu unde.
Daca aveti permis de conducere categoria B nu trebuie sa obtineti si categoria Tr.
Art. 38 din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 prevede:

(1) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul să conducă o motocicletă cu o putere care depăşeşte 25 kW sau un raport putere/greutate care depăşeşte 0,16 kW/kg ori o motocicletă cu ataş cu un raport putere/greutate care depăşeşte 0,16 kW/kg, numai dacă are o experienţă de minimum 2 ani pe o motocicletă cu specificaţii tehnice inferioare sau dacă persoana are 21 de ani şi promovează un test specific de cunoştinţe şi comportament.
(2) Posesorul unui permis de conducere valabil numai pentru categoria Tr are dreptul să conducă şi un ansamblu de vehicule format dintr-un tractor şi una sau două remorci.
(3) Posesorul permisului de conducere valabil pentru una dintre categoriile B, C sau CE are dreptul să conducă şi vehicule din categoria Tr.
(4) Posesorul unui permis de conducere valabil pentru categoriile D sau DE are dreptul să conducă şi vehicule din categoria Tb - troleibuz.