Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis tractor cu remorca
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis tractor cu remorca

AM DREPTUL LEGAL SA CONDUC PE DRUMURILE PUBLICE UN TRACTOR DE 7TONE,CU REMORCA DE 5 TONE CU PERMIS CATEGORIA B?MULTUMESC!
ContSters266177, utilizator
legal nu .trebuie sa aveti carnet pentru tractor cu remorca
am inteles,dar fara remorca,numai cu utilaje agricole plug,disc,semanatoare,cositoare etc.... multumesc!
oug195

Art. 6. –
30. tractor – vehiculul cu motor, pe roţi sau pe şenile, conceput special pentru a trage sau a împinge anumite utilaje sau remorci folosite în exploatările agricole ori forestiere sau pentru alte lucrări, care se deplasează numai ocazional pe drumul public;

HG 1391-RAOUG195

Art. 30. –
h) CATEGORIA Tr: tractor, masini si utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrari;

Art. 38. –
(2) Posesorul unui permis de conducere valabil numai pentru categoria Tr are dreptul sa conduca si un ansamblu de vehicule format dintr-un tractor si una sau doua remorci.
(3) Posesorul permisului de conducere valabil pentru una dintre categoriile B, C sau CE are dreptul sa conduca si vehicule din categoria Tr.

prin urmare daca detineti permis categ.B aveti dreptul sa conduceti un vehicul din categoria Tr (tractor) inclusiv cu una sau doua remorci.:)

PS: inclusiv cu utilaje agricole.
cyan, moderator
Multumesc frumos pentru informatii!
DAR TRACTORUL CATE TONE GREUTATE ESTE PERMIS SA FIE CONDUS PE DRUMURILE PUBLICE CU REMORCA SAU UTILAJE CU PERMIS CATEGORIA B?MS!
ContSters266177, utilizator