Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract apartament pierdut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract apartament pierdut

ce se poate face in cazul in care un contract de apartament sa pierdut ......mai exista doar o copie ..dupa contractul respectiv ....ce s epoate face pt. obtinerea din nou a contractului ..?
Mergeti la notariatul la care ati facut contractul.
Puteti scoate un extras de carte funciara care sa ateste ca dvs. sunteti proprietarul.
In aceeasi situatie ma aflu si eu, cu o mica deosebire: contractul de V/C al apartamentului este facut in 1991 intre mine si RAIAL Imobiliare (cred ca fostul ICRAL). In acest caz, unde ma pot adresa in cazul pierderii contractului original? In acest moment detin doar o copie legalizata dupa respectivul contract. Puteti mentiona si care sunt taxele ce trebuie platite pentru eliberarea unui alt contract?

Multumesc mult,
Cristi
Nu mai aveti nevoie de altceva daca aveti o copie legalizata. Conform legislatiei in vigoare, aceasta are aceeasi putere ca originalul.
De altfel, in caz de pierdere a unui astfel de contract, persoana care se adreseaza notariatului unde actul a fost intocmit va obtine tocmai o astfel de copie legalizata.
Inteleg ca pot folosi copia legalizata pentru:
- intocmire cadastru si intabulare;
- vanzarea apartamentului.
Este corect?

Multumesc