Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bun comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bun comun

In timpul casatoriei am cumparat un apartament prin credit bancar, aflat in derulare din octombrie 2009 al carui titular sunt numai eu, sotul fiind numai garant ipotecar. Ratele lunare la acest credit, incepand din noiembrie 2009, le-am achitat numai eu din bani proveniti dintr-o donatie facuta exclusiv mie de catre parintii mei, autentificata de notar. Avansul cerut de banca, la contractarea creditului a fost achitat tot numai de mine din bani proveniti de la parintii mei, dati printr-o donatie exclusiva pe numele meu la notar. Din aceasta a doua donatie am platit ratele lunare pana acum si urmeaza sa le mai platesc inca 2 ani si jumatate. In contractul de vanzare-cumparare este mentionat expres ca, eu detin o cota de 63% din proprietate, iar sotul diferenta de 37%. Aceasta mentiune a fost consemnata in mod corespunzator si in rolul fiscal si la cartea funciara, intrucat exista constituita ipoteca pe imobil in favoarea creditorului.
Sotul nu a contribuit financiar cu absolut nimic, intrucat nu a avut si nu are un loc de munca.
In situatia expusa, la partajul acestui imobil, in conditiile in care, numai eu am platit datoriile catre banca din donatia exclusiva a parintilor, pot obtine intregul apartament, adica si cota sotului de 37%, care sa reintregeasca proprietatea respectiva avand in vedere ca, numai eu voi plati ratele acestui credit in urmatorii 14 ani, cat este perioada de rambursare, fara a fi obligata sa platesc lui o sulta reprezentand jumatate din valoarea ratelor achitate pana acum?
Mai precizez ca, am si un minor de 10 luni in intretinere.
Daca faceti dovada contributiei exclusive.
buna seara.
nu inteleg cum de s-au trecut aceste cote in contractul de vanzare cumparare?!
oricum va sfatuiesc sa va luati un avocat pentru acest dosar.
Avansul de 26% din valoarea imobilului a fost achitat de mine din prima donatie a parintilor. Diferenta de 74% a constituit-o creditul (din care el are jumatate, adica 37% si eu jumatate, adica 37% plus cei 26% avansul = 63%). Acesta a fost contractat anul trecut in octombrie si pana acum am platit ratele din a doua donatie a parintilor mei si mai pot plati si in urmatorii 2 ani si jumatate. Sotul nu a avut loc de munca, iar eu am avut si am un salariu foarte bun. Dovezile care se vor prezenta in instanta sunt cele doua donatii autentificate de notar si adeverinta mea de venit obtinuta de la locul de munca. In plus, nu a contribuit financiar nici la rambursarea creditului, nici la cheltuielile uzuale ale locuintei nici la intretinerea familiei, mai ales ca, vorbim si de un copil foarte mic. Oricum pentru acest proces voi beneficia de serviciile unui avocat, chiar daca si eu sunt absolventa a facultatii de drept.
Cele doua donatii facute de parintii mei pentru mine exclusiv sunt considerate bunuri proprii chiar daca sunt obtinute in timpul casatoriei. Ratele au fost platite strict din acesti bani si inca 2 ani si jumatate vor mai fi achitate din aceeasi sursa. Acest lucru nu este contributie a mea exclusiva la plata ratelor apartamentului?
In urmatorii 2 ani si jumatate, cred ca, se va finaliza acest proces de partaj pe care, intentionez sa-l introduc de indata ce hotararea de divort va ramane definitiva!
aveti sanse daca probati temeinic sa obtineti atribuirea casei.dar tot veti plati o mica sulta sotului.