Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare autoturism

Am un contract de leasing in derulare,autoturismul l-am dat in folosinta prin contract de comodat unui prieten deoarece nu mai puteam sustine leasingul iar prietenul s-a obligat(verbal) sa plateasca ratele.
De ceva timp nu mai plateste ratele,refuza sa-mi inapoieze bunul si eu am probleme cu societatea de leasing.
Cum pot rezolva aceasta situatie?
contractul de comodat este prin esenta lui cu titlu gratuit; pe de alta parte, nu ati solicitat firmei proprietare acordul privind incheierea contractului de comodat; d-voastra sunteti raspunzator in fata firmei de leasing; imi pare rau.

avocat Cristina Popescu
cat de curand va veni firma de leasing sa isi ia masina inapoi.
masina o urmaresc ei prin GPS asa ca prietenul se va trezi fara ea DAR orice penalitate contractuala si alte probleme de genul acesta vor fi suportate de catre dumneavoastra
trebuie sa achitati dvs ratele.
Comodatarul nu este o societate ci o persoana fizica,contractul de comodat l-am reziliat printr-o hotarare AGA si am solicitat preluarea contractului de leasing de catre utilizator sau returnarea bunului catre societatea de leasing.
Persoana respectiva nu mai raspunde la telefon,si-a schimbat adresa de domiciliu.
Toate documentele au fost trimise catre societatea de leasing care m-a sfatuit sa-mi recuperez singur bunul.
v-a sfatuit corect societatea de leasing.puteti sa-i faceti si plangere penala pt savarsirea infractiunii de abuz de incredere.