Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si partaj

Revin cu o alta intrebare. Daca am probe si martori ca de 1 an 1/2 ma inseala iar in cele din urma a rezultat un copil, (o proba cu ochi) pt.ca noi suntem inca casatoriti
ma ajuta probele la partaj sau la ceva in cadrul unui divort. Eu vreau sa raman cu copilul nostru, el vrea sa recunoasca copilul facut cu concubina dar nu renunta la nimic ce are cu mine. Putem sa-i trecem copilului nostru care e minor prin vanzare cumparare ca prin mostenire sau testament are dreptul si copilul concubinei. Nu stiu ce sa fac sa fie asigurat in totalitate. Sotul meu a gresit el sa plateasca. Nu mi se pare corecta legea chiar daca am muncit noi doi.X-(
Cehstiunea cu inselatul va ajuta la divort.
Puteti amandoi sa vindeti bunurile pe care
le aveti in codevalmasie copilului.
in principiu, se poate trece casa pe numele copilului vostru comun.. numai sa vrea si el..daca nu vrea, nu aveti alta solutie decat sa faceti partajul si sa impartiti tot ce aveti, conform cotelor ce va revin
Cui sa plateasca, doamna? DV? Copilul nu-i cere nimic, iar celalat este la fel de copil ca si cel din casatorie. Cand v-ati casatorit nu v-ati cumparat sot, deci nu trebuie sa va plateasca nimic. Daca divortati va fi partaj. Daca nu divortati si face ce-i ziceti dv. la moartea lui (care e posibil sa vina dupa moartea dv. si va mosteneste), se va cere readucerea in masa succesorala a bunurilor defunctului, vandute fiului. Nu amestecati copilul in jocul dv. pentru ca nu sunteti credibila.
elena138 a scris:

Cui sa plateasca, doamna? DV? Copilul nu-i cere nimic, iar celalat este la fel de copil ca si cel din casatorie. Cand v-ati casatorit nu v-ati cumparat sot, deci nu trebuie sa va plateasca nimic. Daca divortati va fi partaj. Daca nu divortati si face ce-i ziceti dv. la moartea lui (care e posibil sa vina dupa moartea dv. si va mosteneste), se va cere readucerea in masa succesorala a bunurilor defunctului, vandute fiului. Nu amestecati copilul in jocul dv. pentru ca nu sunteti credibila.

o opinie pertinenta si demna de luat in seama=D>
nu va ajuta nimic faptul ca aveti probe ca sotul v-a inselat cu o alta femeie in chestiunea partajarii bunurilor comune.