Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violare de domiciliu ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violare de domiciliu ?

Cineva a facut cateva fotografii a interiorului unei constructii fara stirea posesorului sau proprietarului. Constituie aceasta fapta violare de domiciliu?

Luarea a acestor imagini poate constitui furt?
Nu .Aceste lucruri nu se regasec incriminate in cadrul infractiunii de violare de domiciliu.
sa inteleg ca oricine poate intra in domiciliul meu fara sa stiu si sa faca fotografii?
Pana la urma aceste foto facute sunt doar dovezi ca cineva a intrat in incaperea respectiva.
Violarea de domiciliu consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia.
Obiectul juridic special al infractiunii il reprezinta relatiile sociale referitoare la apararea libertatii persoanei sub aspectul vietii domestice. Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana, iar cel pasiv este detinatorul de fapt al imobilului, persoana care foloseste domiciliul violat.

Mai multe vedeti si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Sigur ca nu poate intra oricine in orice locuinta fara stiorea si fara voia proprietarului. Dar cum puteti dovedi , de vreme ce nu ati gasit urme de efractie , ca cineva a patruns acolo? fotografierea interiorului nu poate fi nici furt, deoarece nu este vorba despre un bun mobil , care ar trebui sa fie obiect al furtului.
Pentru a va sustineti acuzatia aveti nevoie de dovezi temeinice. altfel, chiar si un membru al familiei dvs. ar fi putut face fotografii...prin ipoteza.